Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Täna taasesietendub Uusbergi "Valgustaja"

Tartu Üliõpilasteatri pressiteade

Täna taasesietendub Uusbergi "Valgustaja" Foto: Gerthrud Grents

28. oktoober 2022 / Täna, 28. oktoobril etendub taas Tartu Üliõpilasteatri (TÜT) lavastus "Valgustaja". Teksti autor on Uku Uusberg, lavastaja on Marko Mäesaar, peaosas on Enor Niinemägi.

Pea kaks aastat tagasi esimest korda publiku ette jõudnud "Valgustaja" on tagasi ning trupis on suisa kolm uut näitlejat. Aja jooksul settinud materjal ja muudatused trupikoosseisus on "Valgustaja" vere uuesti käima tõmmanud. "Valgustaja" kõnetab osatäitjaid oma mitmekülgsuses. Räägitakse ju absurdi võtmes elust enesest – üks teater kui organisatsioon on justkui miniatuurne ühiskonna mudel. Kriisiolukorras muutuvad kõik, ka need kõige stabiilsemad.  

Lavastaja Marko Mäesaar: "Ma kiidaksin Üliõpilasteatri näitlejate ansamblitööd. Sellel aastal on kuidagi kõik väga paigas. Näitlejate tunnetus oma rolli suhtes on peenem ja hulga muhedam."
 
Teatri valgustaja argipäevaste filosoofiliste arutluste taustal keritakse lahti ühe teatri absurdne ja vastuoluline siseelu, kus justkui kõik lülid oleksid omavahel paigast ära. Võõrkeelne lavastaja on suurema osa trupist minema peletanud ja jäänud on vaid vana Eino Truu, kes koos filosoofiatudengitest lavatöölistega Tšehhovit mängima jääb. Aga siis läheb kõik viltu. Laval asetleidev mäss ja revolutsioon peegeldavad eksistentsiaalset vastuolu sotsiaalsel tasandil. Me lõhume vanu instutsioone ja väärtussüsteeme, kukutame ebajumalaid, kuid sama üksmeelselt nutame neid ka taga. Usku ei ole ja tarbimisühiskonna võlude taga seisavad pangad, korporatsioonid, meediafirmad, kellel on meeletu võim inimeste üle, ometi ei tea ka nemad, mida inimesega õieti peale hakata. 

"Valgustaja" on mitmekülgsete lavavormidega tänapäevane absurdidraama kahes vaatuses.

Autor: Uku Uusberg
Lavastaja: Marko Mäesaar
Peaosas: Enor Niinemägi
Osades: Anel Neumann, Hanna Aadusoo, Merili Viks, Indrek Tulp, Peeter Piiri, Jörgen Sinka, Kristjan Tammi, Kelly Kittus, Henrik Lainvoo
Valguskujundus: Enor Niinemägi ja Kristjan Tammi
Helikujundus: Enor Niinemägi ja Marko Mäesaar
Lavakunstnikud: Marge Martin, Johanna Mauer
Graafiline disainer: Jana Hal
Videokujundaja ja valgustehnik: Kristjan Tammi
Koreograaf: Jaanika Tammaru

Etendused toimuvad 28., 29. oktoobril, 4., 5., 11., 12. novembril.
Kestus 2h koos vaheajaga.

Sõbrad ja toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Üliõpilasmaja, Tartu Ülikool, Tartu Kultuurkapital, Draka Keila Cables, Käbliku Pruulikoda, Tartu Uuskasutuskeskus, Eesti Väike- ja Projektiteatrite Liit

Lisainfo: www.facebook.com/yli6pilasteater
fienta.com/et/s/tartu-uliopilasteater-valgustaja

Viimati muudetud 28.10.2022