Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu asumeid avav LÄBI LINNA lavastuste sari tipneb rännakuga Annelinnas

MTÜ ProTheMus pressiteade

Tartut kaardistava tsükli 2023. aasta rännaklavastus LÄBI LINNA: Ülejõe. Foto: Rasmus Kull

15. märts 2024 / Veel viimaseid nädalaid kogub lavastaja Jaanika Tammaru inimeste lugusid Annelinna avava lavastuse jaoks. Juunis esietenduv LÄBI LINNA: Annelinn saab ainest nii inimeste lugudest kui ka linnaruumist.

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva LÄBI LINNA: Annelinna etendused jõuavad Annelinna tänavatele 1.-15. juunil.

Tegu on enam kui neli aastat väldanud LÄBI LINNA linnaruumiprojekti viimase sihtkohaga Tartu linnas. Eelnevalt on omanimelise lavastuse saanud Karlova, Supilinna ja Ülejõe linnaosad. 

"Annelinna jätsime meelega viimaseks lavastatavaks linnaosaks. See on kõige suurem Tartu linnaosa. See on korraga õdus ja avar, kitsas ja kihiline. Siin elab üksteise kõrval – ja üksteise kohal – palju rahvuseid ning kultuure. See vajab kogemustepagasit, mis eelneva kolme linnaosa lavastustega on tekkinud,” selgitas lavastaja ja ideeline eestvedaja Jaanika Tammaru, kes kirjeldab lavastusprotsessi mängulise ja lennukana.

Tammaru sõnul on Annelinnast lavastuse tegemisel oluline osa kohalike suulise pärimuse kogumisel, et see kajastaks päris inimeste päris lugusid. Mõtteid oma Annelinnast saab tänulikule tiimile edastada kodulehe kaudu www.labilinna.ee/annelinn või kogumiskastidesse Annelinnas. Lugusid oodatakse 14. aprillini.

“Minu soov on tekitada vaatajas tunne, et iga Annelinna anonüümse akna taga on peidus kireva hingeeluga päris inimene,” julgustas Tammaru kõiki jagama oma meenutusi elust Annelinnas. “Kuidas mängitakse sisehoovides vanaema ja naabritädi valvsa pilgu all? Millised majadevahelised lõikekad on kõige põnevamad? Mis oli Anne turul kõige lahedam ost? Kui kaunis ja kodune on Annelinn kui sinna külla minna?”

Esimesed jalutuskäigud kogukonna tunnetuse saamiseks tegi Tammaru koos kaaslavastaja Denisas Kolomyckisiga mullu oktoobris. ”Nii Vilniuses kui ka New Yorgis on täpselt sellised rajoonid, ringlevad linnalegendid või tekib eelarvamuslik tunnetus terve linnaosa identiteedi kohta. Üks paljudest identiteetidest on aga kodu ja kodutunne ning Annelinnas seda uurimegi,” rääkis Kolomyckis. Leedust pärit kaaslavastaja liitus LÄBI LINNA tiimiga läbi Balti rakendusteatri kooli (BATS, Baltic Applied theatre school) võrgustiku, mis on tänavu LÄBI LINNA rahvusvaheline partner. BATSI loome residentuuri raames mängib Annelinna lugu etenduskunstnik Jordi Ripley, Ühendkuningriikidest, kes liitub professionaalse teatritrupiga Eestist.

Tartu kaardistamise 4-osalises tsüklis etenduv rännaklavastus Annelinnast ei jää LÄBI LINNA jaoks viimaseks. Lavastaja Jaanika Tammaru väljaarendatud rakendusteatri metoodika põhjal valmib ka õppematerjal ning lavastused Lätis ja Saksamaal. Juunikuise Annelinna rännaklavastuse järel tuleb oktoobris etendamisele rännaklavastus LÄBI LINNA: Valga+Valka, Eesti ja Läti piiril. Seejärel jõuab Tartus 2021. aastal piloteeritud formaat aga Darmstadti linna, Saksamaale. Kolme linna rakendusteatri praktika sünteesitakse õppematerjaliks, mille järgi tunneb huvi BATS, üle-Euroopaline rakendusteatri kool.

“Nelja aastaga on LÄBI LINNA tiim oma lavastuse formaati põhjalikult edasi arendanud. On suur rõõm näha, kuidas projekt saab üha rohkem rahvusvahelist tähelepanu. Tartu ühte hoidvad kogukonnad on eeskujuks tervele Euroopale,” arvas Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmiliini “Inimene ja oskused” juht Jaan Ulst. ”See on puhas kultuurieksport!”

Rännaklavastuse LÄBI LINNA: ANNELINN etendused on kavas 1.-15. juunil, kokku kaheksal õhtul. Sel aastal saab publik valida eesti-, vene- või ingliskeelse etenduse vahel. Publikuga läbitakse Annelinna rohelust, kergliiklusteid, pargikesi, mitmekordseid maju, suuri sisehoove ning eriilmelisi tänavaid. Piletid on saadaval Piletilevis (https://www.piletilevi.ee/est/piletid/varia/labi-linna-annelinn-87816/).

LÄBI LINNA: Annelinn linnaruumiprojekt kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. LÄBI LINNA: Valga+Valka on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist, mida toetab Lõuna-Eesti kogukonna programm ja LEADER tegevusrühmad.
 

Viimati muudetud 15.03.2024