Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu ja Tampere noorte koostöös valmib sõpruseteemaline seinamaaling

7. september 2022 / Tartus pannakse maha Soome-Eesti suhete uus maamärk. Tartu ja Tampere noored maalivad septembri algul Sõpruse silla kandekonstruktsioonidele suure tänavakunstiteose.

Kogukonnakunstina valmiva maalinguga tähistatakse Tartu ja Tampere linnade sõprussuhete 30. ja Tampere Maja 25. aastapäeva.

Seinamaalingu avab laupäeval, 10. septembril 2022 kell 11 Tartu linnapea Urmas Klaas
Seinamaalingu pidulik avamine on laupäeval, 10. septembril 2022 kell 11. Sellel päeval tähistatakse Tartus Soome päeva, kuhu on oodatud osalema kõik huvilised. Seinamaalingu avab Tartu linnapea Urmas Klaas.

„Nädalavahetuse sündmused toovad Eesti-Soome sõprussuhted iga tartlaseni ja tore, et sellest koostööst jääb märk maha ka meie linnaruumi," ütleb Urmas Klaas. „Tampere on Tartu üks vanimaid sõpruslinnu, kellega käib meil tihe suhtlus – ülikooli- ja kultuurilinnadena on meil  tihe koostöö ka targa linna ja innovaatilise ettevõtluse arendamisel ning inimsõbraliku linnakeskkonna kujundamisel."

Lisaks annavad tartlased seinamaalingule ka hääle – projekti Diggiloo osana luuakse tänavakunstiteosele digitaalne sisu. Seinamaaling muutub noorte “infotahvliks”, kuhu saab QR-koodide abil lisada muusikat, luulet või muud sisu.

“Sõpruslinnad Tampere ja Tartu pole kunagi tegelenud pelgalt vimplite vahetamisega. Alguses sai Tartu Tamperelt majanduslikku tuge, nt hädavajalike haiglavoodite näol. Praeguseks on tegemist pigem mõtete ja ideede vahetusega - vaim on olulisem kui vara. See konkretiseerub suurepäraselt ka noorte poolt tehtavas tänavakunstiprojektis,” räägib Tampere Maja tegevjuht Sakari Neuvonen.

Soomega seotud sündmustel saab osaleda hommikust õhtuni

Seinamaalingu avamise järel suundutakse giidituurile “Soome Tartus” tutvuma Soomega seotud paikadega Tartus. Seejärel toimub Tartu Keskpargis (Poe tänava park) soomepärane tantsupidu, kus eestlased saavad õppida tantsima soomlaste poolt väga armastatud tangot. Õhtul kuuleb klassikalisi Soome hitte psühhedeelilisel diskol. Diskol astub üles ka linnakirjanik Paavo Matsin, kelle värskeima paroodilise teose “Lenini valss” tegevus toimub Tamperes ja Tartus.

Soome päeva juhatavad sisse luulesõit ja konverents tarkadest linnadest

Reedel, 9. septembril kutsuvad Tartu ja Tampere huvilisi süsinikuneutraalsete linnade konverentsile.  Konverentsi keskmes on liikuvus, elurikkus ja kogukond, vaadeldakse erinevate linnade sarnasusi ja erisusi. Tartu valiti ainsa Eesti linnana Euroopa komisjoni missiooni „100 kliimaneutraalset ja arukat linna aastaks 2030“. Soomest osaleb missioonis lisaks Tamperele viis linna.  Konverentsil osalevad Tampere ja Tartu ametlikud delegatsioonid. Sama päeva õhtul on huvilised oodatud rahvusvahelisele luuleõhtule, kus oma loomingut esitavad oma emakeeles Lätist, Soomest ja Eestist pärit luuletajad.

Sõpruslinnad Tartu ja Tampere vaatavad tulevikku

Tampere ja Tartu sõlmisid sõpruslinnasuhted ametlikult 1992. a, kuid juba okupatsiooniaja lõpul moodustasid Tampere üliõpilased Tampere-Tartu Seltsi. Vaatamata sellele, et nii mõnedki linnade/valdade sõprussidemed on katkenud, on Tartu ja Tampere osanud oma suhet hoida ja uuendada. Tartus tegutseb aktiivselt Tampere Maja ja Tamperes omakorda on kultuurimajas Laikku Tartu infokeskus.

Soomega seotud sündmusi korraldavad ja toetavad Tartu linn, Tampere linn, Tampere Maja, Soome Instituut, Soome Suursaatkond, Tampere26-kultuuripealinna jätkuprojekt Operaatio Pirkanmaa, Tartu Noorsootöökeskus, SirkusRakkausPumPum, projekt Diggiloo, Euroopa Komisjon, raamatupood Utoopia.

Lisainfo programmi kohta:
Sakari Neuvonen, Tampere Maja tegevjuht, tel 528 9284, [email protected]
Hannele Valkeeniemi, Soome Instituudi juhataja, tel 5688 6939,  [email protected]
Lisainfo sõpruslinnade kohta:
Iris Allorg, Tartu linnavalitsuse välissuhete juht, tel. 511 0200,  [email protected]
Pekka Pernu, Tampere linnavalitsus, planeerija, rahvusvahelised küsimused, tel +358 41 730 2598, [email protected]  
Lisainfo seinamaalingu kohta:
Piritta Suominen, kultuurikeskuse SirkusRakkausPumPum tegevjuht, seinamaalingu produtsent, tel +358 400 195 448, [email protected]

SOOME PÄEVA TÄHISTAMISE TÄISPROGRAMM
Reede, 9.9.2022
Linnaseminar kl 10.00-13.30: Climate-neutral cities’ conference
Tampere ja Tartu on valitud Euroopa saja kliimaneutraalse aruka linna hulka; loengud ja vestlus kliimasõbralikust tulevikulinnast. Seminari järel jalutuskäik linnas.
Koht: V-Spa konverentsikeskus, Riia mnt 2
Veebiülekanne: https://www.youtube.com/watch?v=ZqhCcR_YIgE
FB-sündmus: https://www.facebook.com/events/790771478777325
Registreerumine hiljemalt 5.9.2022: https://www.tartu.ee/en/vorm/climate-neutral-cities-conferenc  

Luulesõit kl 18.00-19.30: Rahvusvaheline Luulesõit külastab Tartut
Luuletajad Sveta Grigorjeva (Eesti), Madara Gruntmane (Läti) ja Susinukke Kosola (Soome)
Koht: Kultuuriklubi Salong, Vanemuise 19

Laupäev, 10.9.2022
Sõprusseinamaalingu avamine kl 11.00-12.00
Elav muusika ja tervitused Tartu ja Tampere noorte ühistööna valminud seinamaalingu juures. Projektis Diggiloo osalenud noored lisavad maalingule QR-koodide kaudu ka hääle. Maalingu avab linnapea Urmas Klaas.
Tervitussõnad: Pekka Pernu, Tampere linn; Sakari Neuvonen, Tampere Maja; Hannele Valkeeniemi, Soome Instituut; Sanna Immanen, Soome Suursaatkond; Margit Kink, Tartu Noorsootöö Keskus; Piritta Suominen, SirkusRakkausPumPum
Muusika: Mirjam Elessawi, Liisa Tulvik, Jõrg, Villem Kreem
Koht: Sõpruse sild, lõunapoolne ots (Karlovas, Turu 22 ja silla lõikepunkt)

Jalutuskäik “Soome Tartus” kl 12.30-13.30
Ühine tuur Tartu kesklinnas asuvatesse Soome ja soomlastega seotud paikadesse.
Koht: kogunemine Barclay de Tolli mälestusmärgi juures, Ülikooli 8
Marsruut:  https://tamperemaja.eu/suomalaiset-tartossa/
Lisainfo: https://www.tamperetarttoseura.fi/suomalainen-tartto/

Tantsupidu Soome moodi kl 15.00-17.00
Kõik huvilised on kutsutud soomepärasele tantsupeole. Kohapeal õpetavad tangotantsu Tamperest tulnud tantsuõpetajad.
Ansambel: Vallilan tango
Koht: Tartu Keskpark, Vabaduse puiestee
Lisainfo: https://tamperemaja.eu/sample-page/lavatanssit/  

Soome mängufilmide linastused kl 17.00 ja kl 19.00
Soome tunnustatud režissööride filmid, sissepääs tasuta.
Koht: Elektriteater, Jakobi 1
Kl 17 “Eedenist põhja pool”, režissöör Virpi Suutari (1 t 13 min)
Kl 19 “Pime mees, kes ei tahtnud näha Titanicut”, režissöör Teemu Nikki (1 t 22 min)

Soome disko kl 20.00-u 00.00
Psühedeelilis-utoopiline Soome disko, kus kõlavad nostalgilised Soome hitid. Õhtu avaesineja on Tartu linnakirjanik Paavo Matsin, kelle uusima teose “Lenini valss” tegevus toimub Tamperes ja Tartus. Tegemist on paroodiaga, mis algab Lenini vahanuku röövi ja lõpeb kasside revolutsiooniga. Matsinit intervjueerib Tamperest Tartusse emigreerunud Heidi Iivari, kes on pühendanud oma luulekogu „Tarton sarjarakastaja / Tartu sariarmastaja“ Tartule.

DJ-d: Ahto Külvet (Psühhoteek) ja Siim Lill (Utoopia).
Koht: Tartu Kirjanduse Maja, Vanemuise 19, Tartu

Lisainfo kava ja tegijate kohta:
Tampere Maja kodulehel: https://tamperemaja.eu/
Soome Instituudi kodulehel: https://finst.ee/uudised/tartus-valmib-tartu-ja-tampere-noorte-koostoos…

Viimati muudetud 08.09.2022