Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
13°

Tartu linn jätkab elustamisaparaatide paigaldamist rahvarohketesse kohtadesse

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

elustamisaparaat

22. jaanuar / Tartu linna paigaldatakse tänavu veel 9 AED elustamisaparaati. Kolmapäeval, 23. jaanuaril kell 9 alustatakse aparaadi ülespanekut Tartu bussijaama.

Orienteeruvalt kell 10 toimub huvilistele samas ka aparaadi kasutamise lühikoolitus.

2018. aastal rentis Tartu linn osaühingult Hansa Medical elustamisaparaadi, mis paigaldati ööpäevaringselt avatud Raekoja apteeki. Sel aastal renditakse ja paigaldatakse linna rahvarohketesse kohtadesse veel üheksa aparaati. AED elustamisaparaat on juba paigaldatud Vanemuise teatrisse ja Vanemuise kontserdimajja, Tartu Ülikooli raamatukokku ja Tartu turuhoonesse. Kolmapäeval paigaldatakse aparaat bussijaama ning Pauluse kirikusse.

Tartu abilinnapea Mihkel Leesi sõnul otsustati elustamisaparaadid panna kohtadesse, kus toimub rahvarohkeid sündmusi või kus on korraga koos palju rahvast. "Rahvarohketes kohtades võib kehva tervisega inimesel kergesti halb hakata. Kõige parem on, kui elustamisaparaate ei ole kunagi tarvidust kasutada, kuid, kui vajadus selleks tekib, peab aparaat olema kiiresti kättesaadav," sõnas Lees.

Tartu linnavalitsuse tervishoiuteenistuse juhataja Piret Väljaots kinnitas, et aparaadi abil saab elustamisega hakkama iga inimene. "Aparaat annab täpsed juhised vastavalt elustamist vajava inimese seisundile ja elustaja saab kindlustunde, et teeb kõike õigesti," sõnas Väljaots. Kuna ärevusega võivad abistajal meelest minna olulised sammud abi andmisel, tuletab aparaat meelde kiirabi kutsumise ning juhendab südamemassaaži tegemisel. Aparaat on täisautomaatne ning teeb vajadusel ka elektrišoki, mille õigeaegsusest oleneb sageli inimese elu.

OÜ Hansa Medical viib koos aparaadi paigaldamisega läbi AED ja elustamisvõtete lühikoolituse nii asutuse töötajatele kui seal hetkel viibivatele külastajatele. Aparaadi kasutamine on häälkäskluste abil lihtne ning inimene ei pea kartma, et ta teeb abiandmisega kellelegi viga. Pigem on koolituse eesmärk inimestele teadvustada aparaadi kasutamise olulisust. Väljaotsa sõnul on elustamisaparaat tuttav abivahend ka väga paljudele noortele tartlastele. Alates 2013. aastast on Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakond koostöös Tartu Koolitervishoiu OÜga korraldanud järjepidevalt elustamisõpet koos AED-aparaadi kasutamise õpetusega Tartu linna põhikoolide õpilastele.

Esimese elustamisaparaadi soetas ja paigaldas Tartu linn 2011. aastal Aura veekeskusesse. Elustamisaparaadi on soetanud mitmed spordiklubid (nt TÜ spordihoone ja A le Coq Sport spordimaja) ja kaubanduskeskused (Lõunakeskus, Tartu Kaubamaja) ning aparaate on ka mitmetes eraettevõtetes.

Lisainfo: Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna tervishoiuteenistuse juhataja Piret Väljaots, tel 7361 321; tel 5358 6559.

Helle Tolmoff

avalike suhete osakond
meediaspetsialist

Tel: 736 1336
Mob: 529 4297

Viimati muudetud 22.01.2019