Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu linn koostas Raadi kalmistute „Jalutaja teejuhi“

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Raadi kalmistu Foto: Indrek Mustimets

24. aprill 2019 / Tartu linnavalitsus andis välja Raadi kalmistutel asuvate rahvus- ja kultuurilooliselt oluliste isikute hauakohtade taskukaardi.

Kaardile on märgitud 92 hauakohta, kalmistute kabelid koos kalmistute nimede ja teede ning väravatega.

Kaardi koostamise eestvedaja Tartu linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets ütles, et „Raadi kalmistu jalutaja teejuht“ ei ole kaugeltki kõiki Eestile ja Tartule olulisi kalme hõlmav teatmeteos. Kalmistu väravas ja teedel võib küll leida kalmistu kaardi ja viidad, kuid oma suure maa-ala tõttu võib huvitava haua leidmine raskeks osutuda. „See trükis on eelkõige väike abivahend avastamaks Eestile ja Tartule olulisi isikupäraseid ja kultuuriloolisi haudu. Nende tähendus meie rahvale ja meie loole on väga suur," rääkis Mustimets. Ta lisas, et kalmistu teejuhi valmimine võttis palju aega, kuna lisaks sobivale formaadile tuli valida välja hauad ja märgistada need meetri täpsusega kaardile. "Õnneks oli meil palju abilisi, kes aitasid parima lahenduse leida," sõnas Mustimets ning avaldas lootust, et samasuguses formaadis teejuhi saavad lähiajal ka teised Tartu kalmistud.

Olgugi, et Raadi kalmistud valiti 2004. aastal Euroopa silmapaistvamate kalmistute ühenduse poolt Euroopa olulisemate kalmistute hulka, ei olnud kalmistul seni huvilistele teejuhiks jagada asjakohast materjali. Teadaolevalt valmis esimene kalmistu teejuht 1982. aastal Tartu ülikooli juubeliks (koostaja Enn Veenpere, toimetaja R. Pullerits ja kujundaja M. Alumaa) ning 1989. aastal Tartu Muinsuskaitse Ühenduse tiiva all koostatud vihik Tartu kalmistutest (koostajad Enn Veenpere, kujundaja Silja Paris). Läinud aastal ilmus Tartu linnal koostöös kirjastusega Hea Lugu ka monograafia „Kultuurilooline Raadi“, mis annab Raadi kalmistutele maetutest ja kalmistuloost põhjalikuma ja väga heade fotodega varustatud pildi.

18. sajandi lõpus rajatud Raadi kalmistul, mis aegade jooksul koondas endasse mitmeid erinevaid kalmistuid, on hinnanguliselt 16 000 kalmu ja teadaolevaid maetuid ligi 40 000, kuid arvestades kalmistu vanust, võib selle arvu kahe- või kolmekordistada. Sajandite vältel on Raadile tekkinud Vana-Jaani, Peetri, Maarja, Uspenski, Ülikooli, Sõjaväe ning juudi ja muhameedlaste kalmistud.

Kalmistu teejuhi kaardi isikuloolised tekstid kirjutas Kaarel Tarand, sisulise toimetamisega tegelesid linna asutuse Kalmistu juhataja Enn Veenpere ja linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets, kaardi kujundas kujundusbüroo LooLoo ning kartograafilist tuge ja sisu andis linnavalitsuse geoinfosüsteemide peaspetsialist Tiiu Kelviste.  

„Raadi kalmistu jalutaja teejuht“ on eelkõige abivahend Raadi kalmistutel liiklemiseks ja kultuurilooliselt oluliste haudade leidmiseks, mistõttu saabki kaarti Raadil liiklemiseks küsida vaid Raadi kalmistu peamajast ja Tartu linna infokeskusest raekoja esimesel korrusel. Teejuht on eestikeelne ja tasuta.

Tartu kalmistutega saab põhjalikumalt tutvuda Tartu linna kodulehel asuva kalmistute andmebaasis tartu.ee/kalmistud.

Info:
Tartu linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets
[email protected]
5063076

raadi_kaart.jpg

Viimati muudetud 25.04.2019