Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Linnaraamatukogu 2020. aasta arvudes

Tartu Oskar Lutsu nimelise Linnaraamatukogu pressiteade

linnaraamatukogu

25. jaanuar 2021 / Tänavu tehti Tartu Linnaraamatukogus möödunud aasta tööst kokkuvõtteid suurema elevusega kui tavaliselt.

Ligi kaks kuud, 14. märtsist kuni 10. maini olid raamatukogu uksed külastajatele suletud, ning polnud kahtlustki, et sellest jääb jälg raamatukogu külastuste ja laenutuste statistikasse. Kontaktivaba laenutusega pakiautomaatidesse alustati 25. märtsil ning veebi kaudu tellitud raamatuid hakati raamatukogu ukselt üle andma alates 17. aprillist. Arusaadavalt hakkasid II kvartalist veebitellimused suurenema, kasvades aasta lõpuks 48 protsenti, mis siiski ei korva raamatukogu reaalse külastusvõimaluse puudumist kahe kuu jooksul.

Raamatukogu külastas 2020. aastal ca 30 500 lugejat, see on 3,6% ehk ca 1000 lugejat vähem kui aasta tagasi. Arvata võib, et oma osa mängis siin inimeste soov sotsiaalseid kontakte vältida. Aasta jooksul laenutati 904 880 teavikut (raamatut, CD-d, ajakirja jm), võrreldes eelmise aastaga
14,5 % vähem.

Reaalseid külastusi kogunes ligi 450 000, mis on 18% vähem kui aasta tagasi. Ootuspäraselt kasvas raamatukogu virtuaalkülastuste arv (raamatukogu kodulehe, andmebaaside ja blogide külastused), jäädes 1,5% kasvuga siiski tagasihoidlikumaks, kui oleks arvanud. Tõenäoliselt mängis rolli inimeste ekraaniväsimus ja uue veebisisu üleküllus.
Virtuaalkülastused moodustasid möödunud aastal 54 % reaalsete ja virtuaalsete külastuste koguarvust.

Kolme ja poole kuu jooksul ei saanud korraldada raamatukogus reaalseid üritusi ja koolitusi, tegelikult lähtuti ka sügiskuudel soovitusest pigem vähem kui rohkem ja hakati olulistest sündmustest veebiülekandeid tegema. Piirangute tulemusel vähenes ürituste arv 25 % ja koolituste arv 54%.

Aasta jooksul korraldati raamatukogus  348  üritust (20% neist virtuaalüritused) ja 174 koolitust, ühtekokku 522 sündmust. Koolituste arvu suure vähenemise taga on ringitöö seiskumine märtsi keskpaigas (nii piirangute kui ka eelarve kärbete tõttu), aga samuti mitmete koolide ja lasteaedade otsus raamatukogutundi mitte tulla. Raamatukogu YouTube’i lehekülg muutus kanaliks, kus saab järelvaadata raamatukogu virtuaalüritusi, kokku külastati lehekülge üle 77 000 korra.

Teenindusjuhi Merike Karolini sõnul tuli raamatukogu oma tööga pandeemia-aasta piirangute raames suhteliselt hästi toime – kohanesime ja omandasime uusi oskusi nii kontaktivaba laenutust kui ka virtuaalsündmusi korraldades. Tõdesime lugejate ettevaatlikkust ka pikalt pärast karantiiniaega, tavapärane külastus taastus alles augustis-septembris. Samas oli suur rõõm kogeda, kui tähtsaks osutus keerulisel aastal raamat ja raamatukoguteenus või kui palju tunti puudust füüsilises ruumis toimuvatest sündmustest-kohtumistest.

Lõpetuseks veel mõned arvud: iga tartlase kohta kogunes aasta jooksul 9,5 laenutust, iga raamatukogu lugeja kohta 25. Kümne kuu jooksul, mil raamatukogu oli avatud, külastati keskkogu ja harukogusid päevas keskmiselt  1858 korda. Eelmise aasta laenutuste edetabelid on veel koostamamisel, aga hetkel on kõige populaarsemad (pikema järjekorraga) raamatud Mihkel Raua „Võtku homme mind või saatan“, Delia Owensi „Kus laulavad langustid“, Yri Slezkine „Valitsuse maja“ ning Justin Petrone „Minu Viljandi“.

Täiendav info: teenindusjuht Merike Karolin tel 736 1396

Viimati muudetud 25.01.2021