Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Linnaraamatukogus on välja pandud Madli Soone ja Mari Hiiemäe autorinäitus

Tartu Linnaraamatukogu pressiteade

Suvitajad 2024 Foto: Mari Hiiemäe ja Madli Soone

19. juuni 2024 / Tartu Linnaraamatukogu muusikaosakonna galeriis (Kompanii 3/5, IV korrus) on 18. juunist kuni 2. augustini välja pandud Mari Hiiemäe ja Madli Soone näitus “Suvitajad”.

Madli Soon (2006) on Võrumaalt Kärgulast pärit noor kunstnik, kelle jaoks on käesolev näitus esimene iseseisev ülesastumine väljaspool Tartu Kunstikooli, kus ta õpib praegu kujundusgraafiku erialal. Madli Soon on väikesest peale armastanud vaatlemist, joonistamist, värve ning meisterdamist. Talle pakuvad huvi loomingulised väljendusvõimalused, alates viiulimängust ja laulmisest kujutava kunsti ning erinevate loovülesanneteni. Käesoleval näitusel on väljas Soone autoritööd, milles kohtuvad filigraanne pastakajooonistus ning pärismaailma fragmentidest kokkupandud detailirohke fantaasiamäng.

Näitusetööd on sündinud autori vormi- ja väljenduseotsingutest ajendatuna 2024. aasta esimesel poolel. Kahte joonistust on käesoleva aasta aprillis-mais eksponeeritud ka Tartu Kunstikooli õpilaste ühisnäitusel Tartu Ülikooli raamatukogus.

Mari Hiiemäe (1977) on Tartust pärit kunstnik, kes pärast kümmet aastat on Tartu Linnaraamatukogus taas tagasi oma skulptuuriväljapanekuga. Aastal 2014 eksponeeris Hiiemäe siin oma esimest skulptuurinäitust “Vaimujutud”, kus oli väljas kümmekond tema loodud erinevatest materjalidest skulptuuriobjekti, mis olid suuresti inspireeritud erinevatest Eesti rahvapärimuses kirjeldatud vaimolenditest. Järgnesid raamatuillustratsioonide näitused “Loomaaeg” (2019), “Metsa poole” (2021), “Kalamehe jutud” (2022) ning “Suves on putukaid” (2023). Käesolev näitus “Suvitajad” (2024) on taas skulpturaalne – väljas on valik Hiiemäe keraamilistest skulptuuridest ja skulpturaalsest keraamikast, millega autor on tegelenud viimase paari aasta jooksul.

Hiiemäe märgib, et aastate jooksul on Tartu Linnaraamatukogu saanud tema jaoks justkui oma kodugaleriiks, kuhu on tore ja lihtne oma töid vaatamiseks välja panna. “Mitmete oma näitusekomplektidega olen käinud esinemas ka mujal, kuid Linnaraamatukogus on see praegune “Suvitajad” juba minu kuues isikunäitus – teised näitusepaigad ei saa sellele numbrile kannulegi,” rääkis Hiiemäe.

Hiiemäe ja Soon kohtusid sel talvel tänu Tartu Kunstikoolile, kus Hiiemäe sattus Soonele kunstiprojekti ülesande mentoriks. Sealt arenes ka edasine plaan ühise näituse loomiseks.

Lisaks sarnastele huvidele (mõlemad on õppinud lapsena viiulimängu, tundnud huvi laulmise, lugemise, loomade, looduse ning rahvakultuuri vastu), on autorid ka sugulased. “Madli on minu tädipoja laps. Mul on hea meel märgata tema huvi maailma vastu, mida ta oskab oma töödesse ka sisse joonistada. Mulle meeldib tema oskus detaile kombineerida ning nendega mänguliselt ümber käia. Madlil on hea silm ning kannatlik meel asjad lõpuni valmis teha. Kunstnikul läheb neid omadusi vaja,” rääkis Hiiemäe.

Tartu Linnaraamatukogu on 17. juunist 31. augustini avatud esmaspäevast reedeni kell 10–18.

Viimati muudetud 19.06.2024