Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Maarja kirikutorni ehitusele antakse õnnistus kiriku 179. aastapäeval

Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse pressiteade

Maarja kirik Foto: Are Tralla

9. jaanuar 2021 / Tartu Maarja kirikus tähistatakse 10. jaanuaril 2021 kl 12:00 pühakoja 179. aastapäeva. Ühtlasi avatakse ja õnnistatakse pidulikult kiriku torni ehitus, millega alustatakse juba järgmisel päeval, 11. jaanuaril 2021.

Kirikutorni ehitab Tartu Maarja kirikule Embach Ehitus OÜ, kellega sõlmiti leping ehitustöödeks möödunud aasta 30. novembril.  Ehitustööde tähtajaks on 24. september 2021.

Praeguse ehituse raames püstitatakse torn kõrgeima tornikorruseni, laotakse kiriku torni müürid, valatakse vahelaed, trepid ja tugipostid, ehitatakse liftišaht ja lifti masinaruum, paigaldatakse metallist keerdtrepp, paigaldatakse tornile ajutine katus. Lisaks tuleb korraldada sadevee ärajuhtimine lasteaia poolselt küljelt. Hankest jäi hetkel välja Maarja kiriku tornitipu ja -kiivri ehitus.

Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse nõukogu esimees Urmas Klaas sõnab, et Maarja kirik kui laulupeokirik on kultuurilooliselt kogu Eestile väga oluline pühakoda ning Tartus oluline kogukonnakeskus. „Torni taastamine on kui majaka ehitamine, mis kutsub: me kõik võime olla kirikuehitajad ja kiriku taastamisele õla alla panna.“

Kirikutorni ehitustööde pühitsemine toimub pühapäeval, 10. jaanuaril 2021 kl 12:00. Sõna võtavad Tartu linnapea ja Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse nõukogu esimees Urmas Klaas, Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse asutaja liige Toomas Savi ja Embach Ehitus OÜ juhatuse esimees Andres Salusaar. Vaimuliku talituse viivad läbi piiskop Joel Luhamets ja Tartu Maarja koguduse õpetaja Timo Švedko. Esineb Tartu Maarja kirikukoor.

Tartu Maarja koguduse õpetaja Timo Švedko sõnul on tegemist märkimisväärse ajaloolise verstapostiga kogu meie maa ja rahva jaoks. Tartu Maarja kirik on oluline kultuuripärand ning on pakkunud hingetoitu ja tuge meie rahvale läbi erinevate aegade. Algav ehitus tähistab mitte ainult hoone, vaid ka inimeste südamete ülesehitamist. Nagu on öelnud püha apostel Paulus: Jumalal on vägi teid üles ehitada ja anda teile pärand kõigi pühitsetute seas.

Tartu Maarja kiriku taastamiseks on aastate jooksul annetuse teinud üle 500 eraisiku ja üle 80 ettevõtte ning asutuse nii Eestist kui ka kaugemalt. Suurimaks toetajaks on Tartu linn. Annetusi on laekunud üle 1,3 miljoni euro. Suur tänu kõikidele toetajatele, Teie abil on kirikus aja jooksul tehtud hulganisti väiksemaid töid, aga ehitatud kirikule ka uus peatrepp, lõpetatud esimene, sisevundamentide etapp ning käesoleval aastal saab taaspüstitatud Tartu Maarja kiriku torn.

Tartu Maarja kiriku taastamise kogumaksumus on ca 5 miljonit eurot. Annetuste kogumine jätkub, et kirik saaks täies ulatuses taastatud.

Ka Sina võid olla kirikuehitaja
Oleme Jumalale tänulikud iga inimese ja organisatsiooni eest, kes on panustanud Tartu Maarja kiriku taastamise heaks. Saagu teie südameheadus rohkesti õnnistatud!
Tartu Maarja kiriku taastamise töid on jätkuvalt võimalik toetada. Selleks saab teha nimelise annetuse Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse Swedbanki kontole EE132200221021269201. Anonüümseks annetuseks võib helistada 900 1842 annetad 5 eurot, 900 1941 annetad 10 eurot, 900 2019 annetad 50 eurot.

Lisainfo:
Silvia Leiaru
Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus
Tel 5665 0956
silvia.leiaru@eelk.ee

Viimati muudetud 10.01.2021