Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu panustab puulehtede parkidesse jätmisega linna elurikkusesse

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Kaunid sügislehed saavad toiduks ja elupaigaks linnas elavatele selgrootutele. Foto: Kerly Ilves

18. november 2022 / Selle nädalaga sai Tartu parkides läbi sügisene lehekoristusaeg ja sellega seoses vaikivad ka lehepuhurid. Kesklinna piirkonnas jätkus sel nädalal järelkoristus rehadega.

Tartu linn on võtnud suuna, et linna parkides ja haljasaladel purustatakse maha langenud puulehed kohapeal ära ja jäetakse talveks maha. Sel aastal on seda tehtud nii palju kui võimalik.

Lehtede maha jätmine rikastab mulla viljakust, vähendab talvekahjustusi ning pakub paremat elukeskkonda erinevatele selgrootutele. Putukate, vihmausside ja tigude rohkus suurendab omakorda linna parkides elurikkust ja meelitab näiteks kohale ka rohkem linde.

Lehti purustatakse peamiselt suurtel tasastel pindadel, kus see on võimalik ja mõistlik. Nõlvadel ja teede äärtes korjatakse lehed enamasti siiski kokku ja viiakse ära. Erandiks on üksikud Toomemäe nõlvad, kus sel aastal jäetakse lehed maha ja jälgitakse, kuidas selline lahendus toimib. Samuti ei purustata ega koristata lehti Vabaduse puiestikus asuvas linnasalus.

Sügisene lehtede koristamise aeg toob paratamatult kaasa ka müra, mida toodavad lehtede purustamiseks kasutatavad masinad ja bensiinimootoriga töötavad lehepuhurid. Häiringu vähendamiseks on Tartu linna parkides selliste puhurite kasutamine lubatud vaid paarinädalase perioodi jooksul. Piirang kehtib ainult linna poolt tellitud teenuse osutajatele – teised ettevõtted ja eraisikud võivad puhureid siiski kasutada aastaringselt, kuid alati arvestades teiste elanikega.

Hendrik Kuusk

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1123
Mob: 5393 3648

Viimati muudetud 18.11.2022