Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-5°
-5°

Tartu tähetornis saab näha tähetorni II astrofotograafia konkursi parimaid töid

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

Andromeeda Perseiidiga, süvataeva kategooria võidutöö Foto: Viljam Takis

8. oktoober 2019 / Möödunud laupäeval, 5. oktoobril avati auhinnatseremooniaga Tartu tähetornis astrofotograafia näitus. Tegemist on teise astrofotograafia konkursi parimaid töid koondava näitusega, milles on esindatud nii professionaalsete fotograafide kui ka hobipiltnike tööd.

Tartu tähetorni astrofoto konkurss osutus sel aastal menukas - kui eelmisel aastal jõudis žüriiliikmete töölauale ligi 90, siis sel aastal juba üle 100 töö. Kõige populaarsemad kategooriad olid tähistaevas ja Linnutee, mille jäädvustamiseks pole alati vaja ei teleskoopi ega isegi fotokaamerat.

Kõige põnevam kategooria nii publiku kui ka žürii seisukohalt on süvataevas. Selles võistlusteemas olid oodatud enda tehtud kui ka avalikust andmebaasist võetud, kuid võistleja poolt järeltöödeldud, pildid. Süvataeva pildistamiseks on vaja eelteadmisi, teleskoopi ja head fotokaamerat, ent sellele vaatamata laekus fotosid rohkem kui oli võimalik näitusele välja panna. Põnevatest süvataeva objektidest võib näituselt leida Südame udukogu, Taevasõela ning kõige kaugema objekti üldse, milleni inimsilm ulatub - Andromeeda galaktika.

Kuna tähistaeva kategooria alla olid oodatud fotod kõiksugustest atmosfääriilmingutest, on näitusel pilte ka nähtustest, mida esmapilgul ei oskakski astrofotograafiaga seostada, näiteks parheeliast ehk kõrvalpäikestest ja Kuu tarast.

Lisaks sellele, et Kuu valgus mängib vahel taevavõlvil vingerpussi, saab näitusel vaadata hingematva detailsusega fotosid Kuu pinnast. Jaanuaris aset leidnud kuuvarjutus oli samuti üks konkursi osalejate lemmikteemasid, millega saab näitusel tutvuda.

Tartu tähetorni astrofotograafia konkurss on eelkõige mõeldud õpilastele, et tutvustada neile hobiastronoomiat ja miks mitte tekitada soovi täheteadus hilisemas eas juba tõsisemalt ette võtta. Sel aastal konkursil osalenud noorim astrofotograaf oli 9-aastane.

Konkurss on osa Tartu Ülikooli Teeme+ projektist, mille eesmärk on käivitada kosmoseteemaline huviharidus Tartu tähetornis ning mida toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Astrofotograafia žüriisse kuulus sel aastal Eesti ettevõtja ja tuntud harrastusastronoom Raivo Hein, fotograaf ja eelmise aasta konkursi võidutöö pildistaja Sten Lauba ning amatöörastronoom ja astrofotograafiahuviline Tartu tähetorni kuraator Kadri Tinn. Konkursi sponsorid olid teaduskeskus AHHAA ja teadusajakiri Horisont.

Näitus on võimalik külastada Tartu tähetorni lahtiolekuaegadel, alanud talvehooajal T-L kell 11-17.

Lisateave: haridusprogrammide kuraator Janet Laidla, janet.laidla@ut.ee, 529 6113

Viimati muudetud 08.10.2019