Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu tähistab vastupanuvõitluse päeva

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Eesti lipp Foto: Ove Maidla

19. september 2023 / Tartu linn tähistab vastupanuvõitluse päeva mälestustseremooniaga Raadi kalmistul Enn Tarto kalmul reedel, 22. septembril kell 11. Mälestustseremoonial peab kõne Tartu abilinnapea Raimond Tamm ja mälestuspalve loeb Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming. Enn Tarto hauale asetatakse küünlad ja pärjad.

Vastupanuvõitluse päeva tähistati esimest korda ametlikult 22. septembril 2007. aastal. Sellel päeval mälestatakse neid inimesi, kes teise maailmasõja käigus ja kahe okupatsiooni vahelisel ajal püüdsid taastada Eesti riiklikku iseseisvust. 22. septembril 1944. aastal algas Eesti vastupanu punasele okupatsioonivõimule ning võitlus vaba ja demokraatliku Eesti eest. Vastupanuvõitlus ei tähenda vaid relvastatud vastuhakku okupatsioonivõimule metsavendade ja soomepoiste poolt, see kätkeb ka põhiseadusliku riigivõimu taastamist ja eksiilvalitsuse tegevust, koolinoorte põrandaalust organiseerumist vaba Eesti eest, läbi terve okupatsiooniajal toimunud protestiaktsioone kuni Eesti aadete ja väärtuste alalhoidmiseni. Eesti ei alistunud kunagi ja vastupanu erinevates vormides kestis Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamiseni 1991. aastal.

Mälestustseremoonia toimub Enn Tarto haual põhjusega, sest Enn Tarto oli üks olulisemaid Eesti vabaduse eest seisja ja võitleja ka kõige raskematel aegadel, jätmata lootust ja unistust, et Eesti võiks olla taas vaba riik, et eestlastel võiks olla oma riik. Vabadusvõitlejal, Riigikogu liikmel ja Tartu aukodanikul Enn Tartol oli vastupanuvõitluse päeva tähistamise algatamises suur roll.

Tartu linn mõtleb vastupanuvõitluse päeval kõigile Eesti eest vankumatult seisnuile.

Kontakt: Tartu linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets, tel 506 3076

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 19.09.2023