Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Ülikool ja Bolt laiendavad koostööd isejuhtivate sõidukite jaoks vajalike IT-lahenduste arendamiseks

Tartu Ülikooli pressiteade

Tartu Ülikooli isejuhtivate sõidukite labori töötajad ja Bolti esindajad Tallinna katseraja läbimise esitlusel. Foto: Mathis Bogens/Bolt

22. aprill 2021 / Tartu Ülikool ja Bolt sõlmisid 21. aprillil mahuka lepingu, et laiendada koostööd isejuhtivate sõidukite tehnoloogia arendamisel. Arvutiteaduse instituut suurendab märkimisväärselt isejuhtivate tehnoloogiate uurimisrühma, mis loob paremad võimalused valdkonna teadus-, arendus- ja innovatsioonitööks ning praktiliseks õppeks tudengitele.

Viieaastase lepingu eesmärk on arendada edasi praeguse labori tehnilist võimekust tehisintellekti, kaartide ja algoritmide alal, luua paremad eeldused tehnoloogia ühendamiseks linnade liiklustaristutega, tuua valdkonda juurde arvukalt üliõpilasi ja teadlasi ning kasvatada Eesti-sisest ja rahvusvahelist koostööd eri partneritega uute ideede arendamiseks ja katsetamiseks. Leping on Eesti ülikoolide ja erasektori koostöö alal mahukaim, mis on seni sõlmitud ilma välise avaliku rahastuseta.

Tartu Ülikooli rektori Toomas Asseri sõnul on leping hea näide sellest, kuidas teadlaste koostöö ettevõtetega toetab ülikooli mitmeid eesmärke. Nii soodustab kiiresti areneva valdkonna jõuline edendamine teadus- ja õppetöö mahu hüppelist kasvu ning aitab rakendada ülikooli ja ettevõtlussektori koostöömudelit. Eksperimentaalplatvormi edasiarendus võimaldab ettevõtetel aga hinnata isejuhtivate sõidukite tehnoloogia toimivust ja arendada üliõpilaste kui tulevaste spetsialistide oskusi. „Tartu südalinnas juba ringi sõitev isejuhtiv katseauto on hea ja kõigile silmaga nähtav näide koostööst, mis on pakkunud  isejuhtivate sõidukite tehnoloogia arendamise võimalusi eri valdkondade teadlastele ja üliõpilastele, aga ka ettevõtetele,“ ütles Asser.

 

Bolti tehnoloogiajuht Rain Johanson märkis, et jätkuv koostöö Tartu Ülikooliga annab hea võimaluse edendada maailma tipptasemel tehnoloogiat. „Tartu Ülikoolil on olemas tugevad teadmised, kogemus ja vahendid uudsete tulevikulahenduste väljatöötamiseks ja arendamiseks. Lisaks on Eestis ideaalne kliima ja toetavad seadused isejuhtivate sõidukite tehnoloogia katsetamiseks,“ ütles Johanson.

Tehnoloogiajuhi sõnul kasvavad inimeste vajadused eri transpordivahendite vastu, mistõttu on isejuhtivad autod praegustele transpordiliikidele väga hea alternatiiv. „Et aga  uudseid lahendusi tulevikus kasutada, peab lisaks tehnoloogiale arenema ka õigusruum ja taristu ning peale tulema uus põlvkond tippeksperte, kes valdkonda jõuliselt edasi veaks,“ lisas Johanson.

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo selgitusel on isejuhtivate sõidukite jaoks vaja mitmekesiseid tarkvaralisi IT-lahendusi, mis hõlmavad nii kaarte sõiduki asukoha, sihtpunkti ja teekonna jaoks kui ka auto enda tarkust: kaamera, radari, lidari ja sensorite analüüsi, aga ka suutlikkust ümbritsevat olukorda tuvastada ja otsuseid teha. Erinevad tarkvara osad peavad suutma omavahel suhelda, tagades samas töökindluse ja ohutuse. 

„Tänu lepingule tihendame märkimisväärselt senist koostööd, avame uue professuuri, värbame teadlasi, doktorante ja muid üliõpilasi. Laiendatav uurimislabor on avatud ka teistele huvilistele, et katsetada ideid, arendada uusi tehnoloogilisi lahendusi ja korraldada katseprojekte.  Lisaks saavad otsest kasu üliõpilased, kellele koostame uusi õppeaineid ja tagame praktikabaasi, et neist saaksid tipptasemel spetsialistid,“ ütles Vilo. 

Bolt on Euroopa juhtiv transpordiplatvorm, mis keskendub linnatranspordi lihtsamaks, kiiremaks ja töökindlamaks muutmisele. Ettevõtte pakub teenuseid mitmetes valdkondades alates sõidujagamisest kuni elektritõukerataste rendi ja toidu kohaletoomisteenuseni. Markus Villigu poolt 2013. aastal asutatud ettevõttel on 50 miljonit kasutajat rohkem kui 40 riigis üle maailma. 

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut on kiiresti arenenud üksus, kus õpib 1350 üliõpilast, sealhulgas 70 doktoranti, ja töötab u 100 akadeemilist töötajat.  Tartu Ülikool on arvutiteaduses maailmas esimese 200 hulgas, Ida- ja Kesk-Euroopas aga esimene (Times Higher Education 2021 edetabel).

Koostöö Bolti ja Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi vahel on saanud rahalist toetust Archimedese meetmest „Rakendusuuringute toetamine nutika spetsialiseerumise kasvuvaldkondades“, mida saab kasutada 2019. aasta maist 2021. aasta augustini.

Jaak Vilo, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja, professor, akadeemik, 504 9365, [email protected]  
Marilin Noorem, Bolti pressiesindaja, 5919 6609, [email protected]  

Viimati muudetud 22.04.2021