Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu ülikooli kammerkoor tähistab 23. aprillil Tallinnas kontserdiga oma 50. aastapäeva

Tartu Ülikooli Kammerkoori pressiteade

Tartu ülikooli kammerkoori 50. aastapäeva juubeli kontsert "Kaksikpühendus" 9. aprilli Tartu ülikooli aulas Foto: Uku Peterson

23. aprill 2022 / Tartu ülikooli kammerkooril oli aasta tagasi 50. aastapäev ja tänavu aprillis tähistab koor oma esimest suurt juubelit kontserdiga "Kaksikpühendus".

Täna õhtul annavad Tartu ülikooli kammerkoor ja dirigent Triin Koch Tallinnas mustpeade majas juubelikontserdi. Sama kava esitati kahe nädala eest suure menuga Tartu ülikooli aulas täissaalile. 

"Kaksikpühendus" on kontserdikava, kus esimeses pooles kõlab eranditult Eesti naisheliloojate looming alates Miina Härmast kuni tänaste noorte komponistideni. Esimese kontserdiosa üks kõrgpunkte on Galina Grigorjeva teose "Духовные песнопения" ("Vaimulikud laulud") esmaettekanne. Ukrainas sündinud ja kasvanud, aga juba aastakümneid Eestis tegutsevalt heliloojalt tellis Tartu ülikooli kammerkoor mitmeosalise kooriteose spetsiaalselt oma 50. aastapäevaks. Kontserdi teises pooles jõuab lavale unustamatu Veljo Tormise koorimuusika, põhirõhuga 1980. aastate ühiskonnakriitilisel loomingul. 

"Kontserdikava idee sündis juba 2019. aasta sügisel. Meid innustas mõte jagada oma juubelikontsert selgelt kahte eripalgelisse ossa, mis ühtlasi peegeldaks seda, et ka kammerkoor saab üheks tervikuks alles siis, kui koos on ühe asja eest välja nii nais- kui ka meespool," sõnas kammerkoori laulja Ken Ird. 

Dirigent Triin Koch täpsustab: "Üllatav oli kavasse naisheliloojaid valides tõdeda, et 20. sajandi lõpust varasema eesti koorimuusika puhul saamegi tõepoolest põhiliselt rääkida kahest autorist: Miina Härma ja Ester Mägi." Juba mainitud heliloojate kõrval kuuleb esimeses pooles kooriteoseid Maria Kõrvitsa, Evelin Seppari ja Mariliis Valkoneni sulest. 

Kontserdi muusikaline juht ja dirigent on Triin Koch, lavastajad Katrin Pärn ja Janek Savolainen (Vanemuise teater), videokunstnik Argo Valdmaa, valguskunstnik Priidu Adlas. 

Tartu ülikooli kammerkoor on 1971. aastal loodud üliõpilas- ja kontsertkoor, mille asutasid dirigendid Vaike Uibopuu ja Tiiu Otsus. Alates 2001. aastast kujundab koori oma käe järgi dirigent Triin Koch. Ülikooli kammerkoor on aastate jooksul osalenud konkurssidel Eestis ja välismaal ning saanud mõnelgi korral silmapaistvaid tulemusi. Aktiivse ja uuendusmeelse kontserttegevuse ning heade konkursisaavutuste eest on koor pälvinud erinevaid aunimetusi, sealhulgas kahel korral kooriühingu aasta koori tiitli. Mitmel aastal on kammerkoor nimetatud Tartu linna esinduskollektiiviks. Tartu ülikooli kammerkoor on välja andnud kaks täispikka heliplaati, 2007. aastal "Maailmasuurune leek" ja 2021. aastal "Ilma hääl".

Kontserti toetavad: Tartu ülikool, Tartu linn, Eesti Kultuurkapital ja Tartu üliõpilasmaja

Lisateave: 

Ken Ird
Tartu ülikooli kammerkoori laulja ja juhatuse liige
E-post: [email protected] 
Telefon: 5226980

Viimati muudetud 23.04.2022