Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatakse kirjanduslikke paiku tutvustav näitus

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

25. märts 2024 / Neljapäeval, 28. märtsil kell 17.00 avatav näitus „Kirjanduslike paikade taasloomine" kuulub Tartu 2024 lisaprogrammi ja tutvustab kirjandusteostest tuttavaid paiku. Avamisel saavad sõna Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, eesti kirjanduse kaasprofessor Jaak Tomberg ja kirjandusteooria professor Marina Grišakova.

Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudi teadurite Francesca Arnavase ja Mattia Bellini kureeritud näitus tugineb multimeedialahendustele. Külastajad satuvad näiteks „Jane Eyre’ist" tuttavasse udusesse maailma, „Punamütsikese“ ohtlikusse metsa, George Orwelli romaani „1984“ düstoopiasse ning näevad Meelis Friedenthali romaanist „Mesilased“ inspiratsiooni saanud unenäolist Tartut.  

„Näitusel on meie jaoks kaks kontseptuaalset eesmärki: esmalt soovime tuua esile kirjandust, teiseks rõhutada kirjanduse kõikehõlmavat mõju kunstile," tutvustab kuraator Francesca Arnavas. 

Tegemist on mitmeti kaasava näitusega: esindatud on kolmkümmend üks kunstnikku maailma eri paigust, kes näituse jaoks sündinud teoseid siinsele publikule tutvustavad. Külastajatel palutakse aga jagada ka oma loomingut, mida on inspireerinud kirjanduslikud paigad. Publiku esitatud novellide, luuletuste ja lühijuttude paremik avaldatakse näituse kogumikus. 

Tartu Ülikooli kunstimuuseum on varemgi pakkunud ülikooli akadeemilisel perel võimalust osaleda näitustel. Eelmisel aastal esitleti näitusel  „Loovus². Tartu Ülikooli teadlased ja kunstiharrastus“ Tartu Ülikooli teadlaste ja õppejõudude kunstiharrastusi. 

Näitus „Kirjanduslike paikade taasloomine" on loodud kestlikke põhimõtteid järgides, kasutades juba olemasolevaid materjale. 

Nüüdne näitus kuulub Tartu 2024 lisaprogrammi, kirjandusfestivali Prima Vista 2024 „Paremad ja halvemad tulevikud“ programmi ning ulmekirjanduse uurimise assotsiatsiooni (SFRA) rahvusvahelise konverentsi sotsiaalprogrammi. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ning Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituut.  

Näitus on avatud 18. maini. 

Viimati muudetud 25.03.2024