Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Ülikooli muuseum esitleb kaht uut raamatut tudengitest ja teadlastest

Tartu Ülikooli pressiteade

raamatud

14. oktoober 2019 / Reedel, 18. oktoobril kell 15 esitleb Tartu Ülikooli muuseum oma valges saalis (Lossi 25) kaht emakeelse ülikooli 100. aastapäevaks välja antud raamatut.

Janet Laidla ja Toivo Kikkase raamat „Akadeemiline vabariik. Tartu Ülikooli üliõpilaskond läbi aja“ on laiale lugejaskonnale mõeldud ülevaade ülikooli loost ja tudengielust eri aegadel, Mariann Raisma ja Karoliina Kalda kogumik „Tartu Ülikooli sada nägu“ portreteerib läbi fotograaf Birgit Püve kaamerasilma sadat väljapaistvat ülikooli teadlast ja õppejõudu ning avab portreteeritavate mõtteid rahvusülikooli tähtsuse üle.

Mõlema raamatu idee autori, Tartu Ülikooli muuseumi direktori Mariann Raisma sõnul soovis muuseum neis raamatutes mõtestada ülikooli lugu ja ideed alma mater’iga seotud inimeste kaudu. „Just tudengid ja õppejõud annavad ülikoolile tema näo ja iseloomu, nemad kannavad ülikooli vaimu. Meil igaühel on oma mälestused ja lood, raamatutes  jäädvustasime mõned hetked ka kirjas ja pildis,“ ütles ta.

Lühikesest pildimaterjaliga illustreeritud populaarteaduslikust raamatust „Akadeemiline vabariik. Tartu Ülikooli üliõpilaskond läbi aja“ saab ettekujutuse sellest, kus ja mida tudeng eri aegadel on söönud, kuidas ta oma õppetööd on planeerinud ja vaba aega veetnud ning milline oli 19. sajandi tudengikorter. Raamatusse on põimitud mõistete seletused, eripalgelised meenutused ja ilmekad fotod. Teose ühe autori Janet Laidla sõnul kujutab see endast autorite valikut 19.–20. sajandi tudengielu mitmekesistest kirjeldustest. Autor loodab, et see aitab 21. sajandi üliõpilasel õppida tundma väärika ülikooli mitmekülgset ajalugu. Raamat ilmub eesti ja inglise keeles ning selle kujundas Tuumik Stuudio.

Kogumik „Tartu Ülikooli sada nägu“ põhineb Tartu Ülikooli muuseumi 2018. aastal valminud samanimelisel fotonäitusel, mille tarbeks portreefotograaf Birgit Püve jäädvustas sadat väljapaistvat ülikooli teadlast ja õppejõudu koos mõne nende teadustööd iseloomustava esemega. Pildistatud inimeste seas on nii emeriitprofessoreid, praeguseid tippteadlasi kui ka noori andekaid teadlasi kõigist neljast Tartu Ülikooli valdkonnast. Raamatus mõtisklevad pildile püütud inimesed rahvusülikooli ja oma eriala tähenduse üle.

Raamatu ühe koostaja Mariann Raisma sõnul sai ettevõtmine alguse soovist dokumenteerida inimesi, kes kujundavad praegusaja ülikooli vaimu, ja teha seda kunstiprojekti vormis. „Soov oli portreteerida eri valdkondade tegijaid koos mõne ajaloolise esemega, rõhutades selle kaudu ülikooli ajaloolist järjepidevust ja selle inimese seotust teadusvaldkonnaga,“ ütles ta. Raamat on eesti ja inglise keeles, selle kujundas Maarja Roosi Tartu Ülikooli kirjastusest.

Lisateave: Mariann Raisma, Tartu Ülikooli muuseumi direktor, [email protected], 522 1702

Viimati muudetud 14.10.2019