Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Ülikooli muuseumis avatakse näitus kunstnik Aleksander Vardi loomingust

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

muuseum Foto: Tartu Ülikooli muuseum

21. veebruar 2023 / Neljapäeval, 23. veebruaril avatakse Tartu Ülikooli muuseumis näitus „Pariisi taeva all II“, mis annab ülevaate kunstnik Aleksander Vardi (1901–1983) üle kuuekümne aasta kestnud loometeest.

Aleksander Vardi õppis Tartus Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja võttis kunstnikutee alguses eeskuju oma õpetajate Konrad Mäe ekspressionismist ja neoimpressionismist ning Ado Vabbe futurismist. Tema tundlikule kunstnikunatuurile osutus kõige sobivamaks aga 1930. aastatel Pariisis levima hakanud impressionism. Viljaka ja kõrgetasemelise loometöö kõrval oli Aleksander Vardi hinnatud õppejõud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Tartu Kunstiinstituudis.

Vardi impressionistliku loomingu kaunimad näited pärinevad 1930. aastate teisest poolest. Tema loomingut mõjutas palju Pariis ja mälestused sellest linnast andsid talle jõudu elu lõpuni. „Vardist kujunes eesti esiimpressionist, kes tänu oma rahutule iseloomule ja mitmekülgsele andekusele suutis luua tähtteoseid veel paljudes stiilides, millest silmapaistvaimateks osutusid uusasjalikkus ja abstraktsionism,“ selgitab näituse autor Krista Piirimäe.

Näitus on osa 2021. aastal Pärnus Uue Kunsti Muuseumis alanud Aleksander Vardi 120. sünnipäeva tähistamisest. Näituse autor on kunstiajaloolane Krista Piirimäe ja selle valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.  


Lisateave:
Krista Piirimäe, näituse autor, [email protected]
Karoliina Kalda, Tartu Ülikooli muuseumi näitusevaldkonna spetsialist, [email protected]

Viimati muudetud 21.02.2023