Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Üliõpilasteater toob lavale Jim Ashilevi näidendi "Nagu poisid vihma käes"

Tartu Üliõpilasteatri pressiteade

/ 2. detsembril esietendub Tartu Üliõpilasteatris (TÜT-is) Jim Ashilevi auhinnatud debüütnäidend “Nagu poisid vihma käes”. Tegu on ka Tartu Üliõpilasteatri kasvandiku Jörgen Sinka debüütlavastusega.

Näidend “Nagu poisid vihma käes” ilmus Jim Ashilevi sulest 2007. aastal ja pälvis kohe ka Kultuurkapitali näidendipreemia. Nüüd, 16 aastat hiljem, jõuab tekst uues kuues ja tähendusväljas Jörgen Sinka tõlgenduses ka TÜT-i lavale.

Lugu jälgib kolme noormeest, kes on sattunud Nartsissimo alternatiiv-neuro- psühhiaatriahaiglasse, kus ravitakse patsientide foobiaid ja häireid. Kuigi kõik kolm tegelast on Nartsissimos näiliselt vabatahtlikult, muudavad haigla vägivaldsed ja ebainimlikud ravimeetodid poiste arusaamu endast ja ühiskonnast, kus nad elavad. Lavastus tõstatab küsimuse, kas omapärane indiviid on ühiskonda rikastav või peab ühiskond tema “häireid” ravima, et teda harjumuspärastesse kastidesse lahterdada. Kelle otsustada see jääb?

Sinka “Nagu poisid vihma käes” annab teatripublikule võimaluse mõelda oma “mina” piiride seadmise üle. Loo jooksul on publik indiviidile suunatud vaimse ja füüsilise vägivalla tahtmatuks tunnistajaks. Nii nähtub, kui palju võime märkamatult, tavapärase elu käigus, lahterdamisega endale ja teistele ülekohut teha. 

Lavastus on täna vajalik, sest taolist ühiskonnapoolset vägivaldset raamidesse surumist ei ole teatris väga palju kajastatud. Tõsi, näidatakse kas koolivägivalda (“Mitte midagi”, “Jõud”) või koduvägivalda (“Mägede iluduskuninganna”), aga olukorda, kus ühiskond, mis peaks oma liikmeid väärtustama ja hoidma, neid hoopis vägivaldselt muutma hakkab, ei ole süvitsi teatris uuritud. Kuigi viimastel aastatel on huvigruppide töö tulemusena hakatud rääkima (tervest) mehelikkusest, võtab veel aega, kui ühiskond tervikuna selle paradigmamuutusega kaasa tuleb, mistõttu peaks läbi teatri juba praegu seda muutust inimestele lähemale viima. 

Sobilik vanusest 16+

Teksti autor: Jim Ashilevi
Lavastaja, muusikaline kujundaja: Jörgen Sinka
Näitejuht: Peeter Piiri
Lavastaja assistent: Anel Neumann
Produtsent: Kelly Kittus
Kunstnik: Triinu Pungits
Valguskunstnik: Kristjan Tammi
Liikumisjuht: Jaanika Tammaru
Viisistaja: Annabel Berg
Tehniline assistent: Madli Kaljo
Tehniline konsultant: Enor Niinemägi

Osades: Jörgen Sinka, Johann Markus Liivak, Jevgeni Varzinov või Juan Uukareda, Andreas Haunmann, Peeter Piiri, Kelly Kittus, Sigrid Polding, Arabella Vallsalu või Helen Renke, Sven Paulus, Auli Auväärt, Oskar Piik, Rudo Verner Vallner, Jan Remmelg (hääl) 

Toetajad: Tartu Üliõpilasmaja, Tartu Ülikool, Tartu Linn, Nexta OÜ 

Viimati muudetud 06.11.2023