Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Üliõpilasteatri lavale jõuavad kaks kuningriiki, anarhia ja riigipööre

Tartu Üliõpilasteatri pressiteade

19. aprill 2023 / Tartu Üliõpilasteatris esietendub 29. aprillil Enor Niinemägi uuslavastus "Küülikud ja maod". Satiiriline muinaslugu mängib läbi olukorra, kus kahe kuningriigi vaheline demagoogiale ja manipulatsioonile rajatud stabiilsus lööb kõikuma, kui esile kerkinud tegelane hakkab valitsevast korrast otsima mõistuspära ja õiglust.

“Küülikute ja madude” põhikonflikt seisneb küülikute ja madude kuningriikide vahel. Maod söövad küülikuid neid eelnevalt pilguga hüpnotiseerides ja küülikute lahendus olukorrale on sigida rohkem, kui neid nahka pistetakse. Hüpnoosi reaalsuses kahtlev küülik Mõtlev Pea lööb seni kehtinud stabiilse süsteemi kõikuma – hirm (maod) ja arm (lootus peatselt saabuvale lillkapsale), mis on seni olnud toimiva ühiskonna ja kuulekate kodanike alustalaks, kaotavad usutavuse. Samuti kannatab madude heaolu, kes kaotavad oma hirmuäratavuse, ja seoses sellega kannavad kahju ka pärismaalastest talupidajad, kelle põldusid küülikud regulaarselt rüüstamas käivad. Ahvid aga vaatavad kõike puu otsast pealt ja kipuvad alati midagi arvama.

Lavastaja Enor Niinemägi räägib, et kuigi “Küülikute ja madudeni” jõudis ta üpris juhuslikult, siis ühiskonda analüüsiv satiir on teda huvitanud lapsest peale: “Lapsena kasvasin ma üles huumori ja satiiriajakirja "Pikker" saatel. Tundub, et juba sellest ajast peale on satiiriline kirjandus mulle hingelähedane, eriti filosoofiline satiir (üks lemmikteoseid Voltaire "Candide ehk optimism", millest tegin ka 2014 aastal lavastuse). Mind on alati painanud küsimus, miks inimesed, kui nad saavad aru, et midagi on ähvardavalt valesti ja see tuleks üheskoos ära lahendada, ei suuda kuidagi mobiliseeruda. Miks siis, kui kellegi isiklik huvi kipub muutuste tuules kannatada saama, hakkab pihta halekoomiline veiderdamine ja hädavajalik eesmärk on unustatud nagu eilne päev?”

Iskanderi muinasjutus huvitab Niinemägi eriti hirmu ja enesepettuse vahekord, mida seob loos tavatu ühisnimetaja: “Fazil Iskander räägib oma teoses hüpnoosist - otseselt viitab ta hirmule, mille tõttu inimene saab allutatud kellegi tahtele. Teisalt, ridade vahelt viitab ta hüpnoosile kui enesepettusele - inimene laseb end meeleldi mõjutada kui ta seejuures saab omale kokku valetada endale sobiva maailma(-pildi).”
Tartu Üliõpilasteatri lavastus “Küülikud ja maod” esietendub 29. aprillil kell 19 Tartu Üliõpilasmajas (Kalevi 24). Järgmised etendused toimuvad 6., 7., 12., 13., 19. ja 20. mail.

Autor: Fazil Iskander
Dramatiseering ja lavastus: Enor Niinemägi
Helikujundus: Enor Niinemägi
Valguskunstnik: Kristjan Tammi
Kunstnikud: Kudrun Vungi, Renate Eensalu, Laura Lappalainen
Produtsent: Kelly Kittus
Osades: Jörgen Sinka, Henrik Lainvoo, Jenss Lootus, Peeter Piiri, Joonas Vatter, Maria Vera Pšenitšnaja, Auli Auväärt, Getter Dolgošev, Jaana Otsa, Anel Neumann
Toetajad: Tartu Linn, Eesti Kultuurkapital, Tartu Üliõpilasmaja, Käbliku Pruulikoda

Lisainfo Tartu Üliõpilasteatri Facebookist, kodulehelt ja ürituse Facebooki lehelt.
Piletid kohapealt ja Fientast.

Kontakt:

Kelly Kittus, Tartu Üliõpilasteatri tegevjuht
Tel. nr: 5303 8295
E-mail: [email protected]

Viimati muudetud 19.04.2023