Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Üliõpilasteatris esietendub Fazil Iskanderi "Küülikud ja maod"

Tartu Üliõpilasteatri pressiteade

3. aprill 2023 / 29. aprillil esietendub Tartu Üliõpilasteatri uuslavastus "Küülikud ja maod". Enor Niinemägi lavastus põhineb Fazil Iskanderi samanimelisel filosoofilisel muinasjutul.

Fazil Iskander (1929 – 2016) oli abhaasia päritolu vene kirjanik, keda tunti põhiliselt humoristliku ja satiirilise proosa poolest. Eestis jõuab tema tekst lavale esimest korda.  

Fazil Iskanderi "Küülikud ja maod" on filosoofiline muinasjutt – allegooria, kus põhikonflikt seisneb küülikute ja madude kuningriikide vahel. Maod söövad küülikuid neid eelnevalt pilguga hüpnotiseerides ja küülikute lahendus olukorrale on sigida rohkem, kui neid nahka pistetakse. Hüpnoosi reaalsuses kahtlev küülik Mõtlev Pea lööb seni kehtinud stabiilse süsteemi kõikuma – küülikute kuninga autoriteet kahaneb, sest hirm (maod) ja arm (lootus peatselt saabuvale lillkapsale), mis on seni olnud toimiva ühiskonna ja kuulekate kodanike alustalaks, kaotavad usutavuse. Samuti kannatab madude heaolu, kes kaotavad oma hirmuäratavuse, ja seoses sellega kannavad kahju ka pärismaalastest talupidajad, kelle põldusid küülikud regulaarselt rüüstamas käivad. Ahvid aga vaatavad kõike puu otsast pealt ja kipuvad alati midagi arvama.

Nuku- ja objektiteatri elementidega satiiriline komöödia on soblik vaatamine alates 14. eluaastast.

Autor: Fazil Iskander
Dramatiseering ja lavastus: Enor Niinemägi
Helikujundus: Enor Niinemägi
Valguskujundus: Enor Niinemägi ja Kristjan Tammi
Kunstnikud: Kudrun Vungi, Laura Lappalainen, Renate Eensalu
Liikumine: Hanna Aadusoo
Produtsent: Kelly Kittus
Osades: Jörgen Sinka, Henrik Lainvoo, Jenss Lootus, Peeter Piiri, Joonas Vatter, Maria Vera Pšenitšnaja, Auli Auväärt, Getter Dolgošev, Jaana Otsa, Anel Neumann, Hõbe-Heli Ahk, Annabel Berg
Toetajad: Tartu Linn, Eesti Kultuurkapital, Tartu Üliõpilasmaja, Käbliku Pruulikoda

Lisainfo:

Kelly Kittus, Tartu Üliõpilasteatri tegevjuht
Tel. nr: 5303 8295
E-mail: [email protected]

Viimati muudetud 03.04.2023