Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Uue Teatri uuslavastus rändab Ants Laidami sisekosmoses

Tartu Uus Teatri pressiteade

Uuslavastuse “Ants, Ants, Ants” trupp. Vasakult lavastaja Ringo Ramul (Ugala), näitlejad Elise Metsanurk, Johannes Richard Sepping (Rakvere Teater), Eduard Tee ja Grete Jürgenson, dramaturg Priit Põldma ja kunstnik Arthur Arula. Foto: Henry Griin

7. veebruar 2024 / „Hing igatseb lennata kasvõi kordki elus hästi kaugele, kaugele, kaugele ja hästi kõrgele, kõrgele, kõrgele,” laulis sadama- ja laotööline ja spordientusiast Ants Laidam. Just tema loomingust inspireeruvad Tartu Uue Teatri järgmise uuslavastuse “Ants, Ants, Ants” tegijad – lavastaja Ringo Ramul (Ugala) ja dramaturg Priit Põldma – kandes Laidami sisekosmose teatrilavale.

Ants Laidam oli mees, kelle tahtejõul polnud piire. Kes tegi üksi ära mitme mehe töö, et ise tugevamaks saada. Töötas välja omaenda treeningsüsteemi tõstmises ja jooksmises ning jooksis nii kiiresti, et reielihased rebenesid. Ja pensionile jäädes hakkas laule tegema.

Kuigi Laidam on laiemalt tuntud vaid oma looga “Sport, sport, sport”, siis tema lugudesalv on tegelikult sadu kordi suurem ja põhjatum. Lood räägivad armastusest ja argipäevast, tööst ja unistustest, igatsusest möödunud aegade järele ja muidugi kõige tähtsamast – spordist. Laidami laulud ei pälvinud kunagi laialdast tunnustust, kuid see teda ei pidurdanud.

“Me ei tee eluloolist lavastust reaalsest Ants Laidamist, vaid pigem Antsust kui fenomenist,” selgitas lavastaja Ringo Ramul.

Dramaturg Priit Põldma: “Praegu, kui proovid on umbes poole peal, tundub, et “Ants, Ants, Ants” räägib sellest lõputust igatsusest, entusiasmist ja valust, mis paneb inimese tegutsema – laule looma, trenni tegema, hommikul üles tõusma ja päeva alustama.”

“Küll aga võib kindel olla, et lavastuses kõlab arvukalt Ants Laidami laule,” lisas Ramul.

Laval Grete Jürgenson, Elise Metsanurk, Johannes Richard Sepping (Rakvere Teater) ja Eduard Tee. Lavastuse kunstnik on Arthur Arula, helikujundaja Raido Linkmann ja valguskunstnik Rene Liivamägi. Plakatimaali autor on Paper Cuts.

Etendused Tartu Uues Teatri suures saalis:
8 märts (esietendus) / 13+14+15 märts / 6+7+13+14+27+28 aprill

 

Viimati muudetud 07.02.2024