Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu viib kaasava eelarve noortele lähemale

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Noored Foto: Ove Maidla

/ Korruptsioonivaba Eesti ja Eesti Koostöö Kogu alustavad koostöös Tartu linna ja Tartu Linna Noortevolikoguga pilootprojekti, mis kutsub Tartu koole korraldama oma kaasavat eelarvet ja selle raames otsima lahendusi nii kooli- kui kogukonnaelu parandamiseks.

Projektiga liitumiseks peab kool olema valmis eraldama oma eelarvest vabalt valitud summa ja omama demokraatlikku meelt. Eesti Koostöö Kogu ja Korruptsioonivaba Eesti toetavad koole 400 euro suuruse motivatsioonipaketi, ideerünnakute ja turunduse töötubadega ning pakuvad hääletuseks turvalist digikeskkonda. Projekti läbiviimine võtab olenevalt valitud tempost aega umbes kolm kuud.
 
Tartu abilinnapea Lemmit Kaplinski sõnul on oluline silmas pidada, et demokraatlikus ühiskonnas on kokku lepitud see, kuidas asju otsustatakse. „Kui meie ei õpeta noortele neid kokkuleppeid, ei tasu meil ka imestada, kui noorte vajadused ja ootused ühiskonnas piisavalt tähelepanu ei saa. Mänguline kaasav eelarve ongi see mõtteline sild, kus kohtuvad vanad olijad ja uued tulijad."
 
Pilootprojekt võtab eeskujuks noorte kaasava eelarve Portugalis Cascaisis, kus kohalik omavalitsus kogub noortelt kogukonda edasiviivaid mõtteid just koolides mängulisel viisil. Koolidest kogutakse ideid nii kooli kui kogukonna probleemide lahendamiseks ning Tartu näitel saab koolipere tekkinud kogukonnaelu puudutava idee esitada aprillis linna kaasavasse eelarvesse.
 
„Noorte osalusega tuleb tegeleda süsteemselt ja kuna meil on selle rakendamisel praktiline inspireeriv näide Portugalist kohe võtta, siis on rõõm näha, et Tartu oli nõus Eestis teerajajaks olema,” lausus Eesti Koostöö Kogu ekspert Karl-Hendrik Pallo.
 
Hästi toetatud ja üles ehitatud kaasava eelarve protsessi abil on võimalik noori laiemalt kaasata ning tuua neid ilma koole ja õpetajaid liigselt koormamata juba koolipingis lähemale osalusdemokraatia ökosüsteemile.
 
Korruptsioonivaba Eesti projektijuhi Sirle Poomi sõnul on noorte jaoks väga oluline saada kogemus, et ka nende hääl loeb, kuna see toetab kodanikujulgust ja -aktiivsust hilisemas elus. Seda kinnitab ka esimestes koolides tehtud mõju-uuring, mille kohaselt kasvas tänu kaasava eelarve kogemusele koolielus aktiivselt osalevate õpilaste arv 15 protsendi võrra.
 
Koolide kaasava eelarve programmiga on jõutud nelja aastaga 24 kooli ja enam kui 5000 koolinooreni üle Eesti. Tartus on kaasavat eelarvet seni rakendanud Forseliuse kool ja Annelinna gümnaasium.
 
Sooviavaldusi 2024/25 õppeaastal liitumiseks oodatakse Tartu koolidelt 1. detsembriks aadressidel [email protected] või [email protected].

Projekti toetab Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuur Erasmus+ programmist.
 
Lisainfo: Korruptsioonivaba Eesti projektijuht Sirle Poom, tel 5623 5246; SA Eesti Koostöö Kogu ekspert Karl-Hendrik Pallo, tel 5564 5216

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 21.04.2025