Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartus tähistatakse Tartu vabastamise sajandat aastapäeva

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Soomusrong Wabadus

8. jaanuar 2019 / 14. jaanuaril tähistatakse Tartu vabastamise sajandat aastapäeva ja mälestatakse krediidikassa keldris enamlaste poolt hukatud 19 tartlast. Päev varem, 13. jaanuaril kell 15 annab ERM-is mälestuskontserdi ansambel Orthodox Singers.

Mälestuspäev algab 14. jaanuaril kell 9 pärgade asetamisega Tartu vabadussambale (Kalevipoja monument). Seejärel viivad linnajuhid pärjad ka Raadi kalmistul Kuperjanovi hauale ja Lõuna-Eesti vabastajate mälestussambale ning Pauluse kalmistul asuvale Vabadussõja memoriaalile.

Kell 10 oodatakse linlasi raudteejaama tervitama Tartusse saabunud soomusrongi, mis jääb Tartusse kolmeks päevaks ning mida saavad külastada kõik huvilised. Eesti Vabariigi ja Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks valminud soomusrong nr 7 Wabadus liigub jaanuaris mööda 100 aasta tagust lahinguteed ja jõuab aasta jooksul ka mujale Eestisse. Soomusrongis on Vabadussõda ning soomusronge tutvustav näitus, mis on Tartus avatud 15.-16. jaanuaril kell 11-18.

Soomusrongi saabumise puhul kõnelevad Eesti 100 juhtrühma esimees Toomas Kiho, Tartu linnapea Urmas Klaas ja Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Kell 11 peetakse oikumeeniline mälestusteenistus Tartu Jaani kirikus, kus teenivad EELK Tartu Pauluse kiriku õpetaja Kristjan Luhamets, Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming ja Tartu piiskop Eelija.

Pärast teenistust liigutakse Magistri tänavale (Vabaduse pst äärse parkla juures), kus toimub kell 12.15 mälestustseremoonia 14. jaanuaril 1919 krediidikassa keldris hukatud tartlaste mälestuseks. Mälestusteenistusel kõneleb õpetaja Kristjan Luhamets, asetatakse pärg ja küünlad.

Kell 13.30 toimub Tähtvere pargis Tartu vabastamise lahingu mälestussamba juures Tartu vabastamise aastapäeva tseremoonia. Tseremoonia korraldab Enn Tarto ja MTÜ Tartu Memento.

Päev varem, 13. jaanuaril kell 15 toimub Eesti Rahva Muuseumis mälestuskontsert, kus esineb ansambel Orthodox Singers. Tänavu 30. tegutsemisaastat tähistava ansambli Orthodox Singers loomingulises tegevuses on esikohal varajane õigeusu kirikumuusika. Kavas on vanavene, süüria, serbia, kreeka ja eesti õigeusu muusika.  ERMis toimuv kontsert on pühendatud pühale piiskop Platonile (kodanikunimega Paul Kulbusch), kes oli esimene eesti soost piiskop ja esimene kristlikuks pühakuks kuulutatud eestlane. 14. jaanuaril 1919. aastal, mõni tund enne vabastavate Eesti rahvaväeüksuste Tartusse jõudmist hukati piiskop Platon Tartu krediidikassa keldris enamlaste poolt ning ta suri märtrisurma. Kontserdi pilet on 10 eurot, mis tagab ka sissepääsu ERMi püsinäitusele „Kohtumised“. Rohkem infot.

13.–14. jaanuaril 1919. aastal võitis Eesti rahvavägi eesotsas soomusrongide ja Julius Kuperjanovi partisanidega vabadussõjas punaarmeed ja vabastas Tartu linna. Samal päeval hukkasid enamlased Tartu krediitkassa keldris (Kompanii tn 5) 19 inimest.

Lisainfo: Indrek Mustimets, 506 3076

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 15.01.2019