Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartus tõusevad ühistranspordi piletihinnad

Tartu linnavolikogu

Buss Foto: Joonas Sisask

21. aprill 2022 / Volikogu otsusel tõusevad alates 1. juulist bussipiletite hinnad ja muutuvad piletitüübid. Muutusi tuleb ka rattaringluse hindades.

Ühistranspordi hinnatõus on tingitud eelkõige maagaasihinna, keskmise töötasu ja tarbijahinnaindeksi tõusust, kuna nende näitajate alusel korrigeeritakse igas kvartalis vedajale makstavat liinikilomeetri hinda. Tartu linna prognoositavad kulud ühistranspordile on tänavu kuni 4 miljonit eurot suuremad kui möödunud aastal.

Volikogu majanduskomisjoni esimehe Verni Loodmaa sõnul on bussipiletite hinnatõusu põhjused arusaadavad. "Suurem osa piletihindadest kehtib 2007. aastast muutumatuna, kuid kvaliteetse teenuse pakkumiseks peab linn ka sellega seotud tulusid suurendama. Tartu linn doteerib ühistransporti endiselt nelja viiendiku ulatuses," rõhutas Loodmaa. "Eelnõu arutelud majanduskomisjonis olid põhjalikud ja konstruktiivsed ning mul on hea meel, et pilethindade muutmist toetas ka valdav osa opositsiooni esindajatest."

Uue põhimõttena hakkab Tartu rakendama sissekirjutusest tulenevat hinnastamist, mille järgi on Tartu linna ja linnaga bussiliikluse valdkonnas koostööd tegevate omavalitsuste (hetkeseisuga Luunja ja Tartu vald) elanikele piletihind soodsam. Ühtlustatakse bussisõidu ja rattaringluse perioodipiletid ning muudetakse piletitüüpe, mis annab kasutajatele senisest rohkem valikuvõimalusi pileti kehtivusperioodi osas.

Sooduspiletite sihtgrupid ei ole enam staatusepõhised (õpilane, üliõpilane, vanaduspensionär), vaid eapõhised (laps 7-19aastane, noor 20-26aastane, seenior 64aastane ja vanem). Nelja ja enama lapsega perede puhul säilib tasuta sõidu õigus, kui pere 19-aastaseks saanud laps jätkab õpinguid kas gümnaasiumis, kutseõppes või kõrgkoolis.
 
Alates 1. juulist on bussisõidu tunnipileti hind senise 83 sendi asemel tartlastele 1 euro ja mittetartlastele 1,50 eurot. Lapsele ja noorele kehtib soodustunnipilet vastavalt 60 senti tartlastele ja 90 senti mittetartlastele. Bussijuhilt ostes jääb piletihind samaks (2 eurot).

Päevapileti hind tõuseb seniselt  2,11 eurolt 2,50 euroni tartlastele ja 3,75 euroni mittetartlastele. Seni kehtinud kümne päeva pileti asemel võetakse kasutusele viie päeva pilet, mille hind on tartlastele 8,50 eurot  ja mittetartlastele 12,75 eurot. 30 päeva pileti hind tõuseb 15,34 eurolt 18,50 euroni tartlastele ja 27,75 euroni mittetartlastele. 90 päeva pilet on seni olnud 35,15 eurot, kuid uus hind on 42 eurot tartlastele ja 63 eurot mittetartlastele.

Uue piletiliigina tuleb kasutusele 365 päeva pilet, mis hakkab maksma 150 eurot tartlastele ja 225 eurot mittetartlastele. Kõigi perioodipiletite puhul kehtivad sooduspiletid lastele ja raske puudega isikutele ning noortele ja eakatele.
 
Bussisõidu perioodipiletiga ei kaasne alates 1. juulist enam rattaringluse sõiduõigus, vaid rattaringlusele tulevad eraldi piletid. Samas luuakse bussisõidu ja rattaringluse ühispilet, mis on soodsam, kui pileteid eraldi osta. Kõigil, kel on tasuta sõiduõigus bussis, säilib tasuta sõidu õigus ka rattaringluses.

Ühistranspordi hinnatõusu ja piletisüsteemi muutmise poolt hääletas 38, vastu oli 8 volikogu liiget.

Lisainfo:
abilinnapea Raimond Tamm, 515 4738
majanduskomisjoni esimees Verni Loodmaa, 503 4722

Aune Rumm

linnavolikogu kantselei
kantselei juhataja

Tel: 736 1202
Mob: 514 9896

Viimati muudetud 15.06.2022