Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Toidutaimede viktoriin kutsub toidu kasvatamist ja tarbimist mõtestama

Eesti Maaülikooli Mahekeskuse ja Tartu loodusmaja pressiteade

Hernepeenar Foto: Evelin Lumi

22. aprill 2024 / Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi projekt “Kasvades oma toiduga” kutsub samanimelisel viktoriinil osalema, et mõtestada, kuidas me toitu kasvatame ja tarbime. Viktoriin “Kasvades oma toiduga” on avatud Maa päevast, 22. aprillist kuni 18. maini 2024, mil tähistatakse rahvusvahelist taimede lummuse päeva.

Mitmed viktoriinis olevad teemad on välja kasvanud õpetajate omavahelistest vestlustest, kuidas lastele erinevaid ellujäämiskunste, sealhulgas toidu kasvatamist, tutvustada. Küsimused aitavad meelde tuletada, kuidas loodusseaduste toimimist aias ära tunda, lükkavad ümber erinevaid väärarusaamasid ja meenutavad ajas ununevaid töövõtteid. “Oma toidulauda saab rikastada ka aknalaual maitsetaimi kasvatades. Loodame, et viktoriini küsimused ärgitavad mõtlema, kust ja kuidas igapäevane toit taldrikule jõuab. Julgustame seda teemat nii kodus pereringis, kui ka koolitunnis käsitlema,” rääkis Eesti Maaülikooli Mahekeskuse juhataja ja „Kasvades oma toiduga“ projektijuht Elen Peetsmann.

Viimastel aastatel on linnapildis märgata aina rohkem potipõllumajanduse ja toidutaimede kasvatamisega tegelejaid. Seda näeb nii õppeasutuse aedades, kui ka paneelmajade vahel liikudes. “Kevadine peenarde vahel müttamine ja meid ümbritsevas tärkavas roheluses viibimine on muutunud õppeasutustes tänu õpetajatele normaalsuseks ning aina vähem kohtab õpilasi, kes ei julge lepatriinut kätte võtta või ilma kühvlita mullas sonkida. Õpilased on need teadmised koju viinud. Selle tulemusena on nii mõnedki pered linnaaeda peenraid looma hakanud või kasvuhoone püsti pannud,” ütles Tartu loodusmaja õppejuht, taimetarkade huviringi õpetaja ning viktoriini enamike küsimuste autor Pille-Riin Pärnsalu

Viktoriinist on võimalik osa võtta Tartu loodusmaja kodulehel 18. maini 2024. Osalema on oodatud kõik huvilised sõltumata eelteadmistest ja vanusest. Viktoriinil saab osaleda neljas vanuseastmes: õpilased kuni 3. klass, 4.-6. klass, 7.-12. klass ning täiskasvanud. Tublimate vastajate vahel loositakse välja erinevaid auhindu. Kõige keerulisemale küsimustikule on võimalik vastata ka inglise keeles.

„Kasvades oma toiduga“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Projekti eesmärgiks on suurendada laste ja perede teadlikkust toidu kasvatamisest. Tegevused toetavad Tartu ja Lõuna-Eesti lasteaedade ja koolide juurde aedade rajamist ning soodustavad Tartu kogukonnaaedade võrgustiku loomist. Projekti viivad ellu Eesti Maaülikooli Mahekeskus ja Tartu loodusmaja koordineeritav Rohelise kooli programm.

Projekti Facebooki leht: https://www.facebook.com/kasvadesomatoiduga
Projekti koduleht: https://kasvadesomatoiduga.emu.ee/
 

Viimati muudetud 22.04.2024