Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Toomemäel avati installatsioon „Elupäästja“

Toomemäel avati installatsioon „Elupäästja“ Foto: Luisa Greta Vilo

22. mai 2024 / Kultuuripealinna avapaugu nädal tipnes Suudleva Tartu ja muuseumimööga 18. mail. Toomemäel avati selle puhul installatsioon „Elupäästja“, mis jääb avatuks 30. septembrini 2024 ja mis on osa Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“.

„Elupäästja“ projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning maailma keerukad paradoksid. Tema meeskonda kuulusid veel metallikunstnik Fred Truus ja muusik Silver Sepp. Nendega koos on geenimuusika mängimise instrumendid ka meisterdatud.

„Elupäästja“ on Toomemäe väliruumi teos, mis tutvustab geneetika erinevaid tahke. Installatsiooni eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Teema tutvustamiseks paigutas kunstnik Valdek Laur Toomemäele neli erinevat pilli, mis kõik mängivad nelja nooti. Iga noot tähistab üht DNA aminohapet. Iga pilli juurde kuulub lühike noodijupp, mis tähistab mõnd DNA kombinatsiooni ja mida on värve järgides kerge mängida. Lisaks füüsiliselt Toomemäel paiknevatele geenipillidele saab instrumendi juures oleva QR-koodi abil kuulata ka, kuidas on sedasama geneetilist meloodiat tõlgendanud digitaalsed süntesaatorid. Kunstiteost tutvustav avastend asub Toomemäel Tartu toomkiriku tornide juures, geenimuusika instrumendid on paigutatud eri paikadesse: Musumäe jalamile, K. J. Petersoni ja K. E. v. Baeri monumentide lähedale ning Rotundi juurde. 

Installatsiooni mänguline lahendus valmis tänu eelprojektile, mis kaasas Tartu Kivilinna kooli õpilasi. Koostööd tehti Tartu Ülikooli muuseumi 2023. aasta aprillis korraldatud projektinädala raames, mil Tartu Kivilinna kooli õpilased käisid Tartu Ülikooli Eesti geenivaramus ja Tartu Ülikooli muuseumis teadmisi kogumas. Koostöös Valdek Lauriga lõid õpilased teadust ja kunsti ühendavaid fantaasiaprojekte, mida eksponeeriti 2023. aasta suvel Tartu Ülikooli muuseumi ajutiste näituste saalis. 

„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe väliinstallatsiooni avamine toimub Muuseumiööl koostöös Tartu [eel]arvamusfestivali, TÜ vilistlaspäeva ja „Suudleva Tartu“ programmiga.

Projekti on toetanud Eesti Teadusagentuur.

Lisainfo: https://muuseum.ut.ee/et/sisu/elupaastja-installatsioon

Viimati muudetud 22.05.2024