Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Toomemägi saab inimeste ja ümbritseva loodusega arvestava valgustuse

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Tartu tähetorn linnulennult Foto: Ragnar Vutt

11. juuli 2023 / Seoses valgustuse uuendamisega on augusti esimestel nädalatel oodata Toomemäe välisvalgustuse töös katkestusi.

Kokku vahetatakse välja 48 valgustit ja posti Toomemäele paremini sobivate vanalinna-tüüpi laternate ning postide vastu. Ajaloolise välimuse ja kaasaegse sisuga laternad paigaldatakse peamiselt Tähetorni ümber looklevatele teedele. Ehitustöödega alustatakse pärast linnurahu lõppemist 1. augustil. Ehitustööde käigus püütakse võimalikult vähe häirida pimedal ajal Toomemäel liikujaid, kuid paratamatult peab arvestama ka sellega, et Tähetorni ümbruse teed jäävad mõnel õhtul osaliselt või täielikult valgustuseta. Katkestusi võib ette tulla 1. augustist kuni 15. augustini.

Toomemäele paigaldatavad valgustid muudavad värvitemperatuuri, et kunstlik valgustus häiriks võimalikult vähe ümbritsevat elusloodust. Lambid süttivad pimeda aja saabudes külmema valgustemperatuuriga (3000 kelvinit), et pargis liikuvad inimesed eristaksid paremini ümbritseva keskkonna kontuure ja värve. Valgustemperatuur hakkab õhtul tasapisi muutuma soojemaks, saavutades keskööks taseme kuni 2200 kelvinit, mis on eluslooduse jaoks sõbralikum ja loob samal ajal hubase keskkonna ka öistele jalutajatele.

Toomemäe valgustid liidetakse ka Tartu linna tänavavalgustuse kaugjuhtimissüsteemiga, mille abil saab kiiresti tuvastada võimalikke rikkeid.

Uued keskkonnasõbralikud valgustid hakkavad teed näitama hiljemalt 15. septembril 2023.

Hendrik Kuusk

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1123
Mob: 5393 3648

Viimati muudetud 11.07.2023