Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-6°

Turu puitarhitektuuri asjatundja peab Tartus loengu

Tartu Linnamuuseumi pressiteade

puitmajad Foto: Tartu Linnamuuseum

10. detsember / 12. detsembril kell 16 peab Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23) ettekande Turu puitarhitektuuri asjatundja Mikko Laaksonen.

Ettekanne toimub inglise keeles.

Loengus räägib Laaksonen Turu puitlinnaosade eripäradest ja ka nende saatusest pärast Teist maailmasõda toimunud modernismilaines.

Sarnaselt Tartuga on ka Turus säilinud hulgaliselt linnaosi, millele annavad hubase ilme just puithooned. Puidust ehitamise traditsioon oli seal sama tugev kui meil. Seega leiab Turus linnaosi, mis pärinevad 18. sajandist, 19. sajandist ehk Turu linna suure, 1827. aasta tulekahju järgsest ajast, historitsismi ajast. Leidub ka planeerimata tekkinud aguleid, juugendstiilis tööliselamute kvartaleid ja 20. sajandi alguse esinduslikke üürimaju.

Mikko Laaksonen on kirjutanud Soome ja Turu linna arhitektuurist ja puitmajadest mitu ülevaatliku teost: "Turun puutalot" ("Turu puumajad") ja "Turku: historical city maps" ("Turu ajaloolised kaardid"), kokku 7 raamatut. Laaksonen on külastanud Tartut mitmeid kordi juba 1991. aastast ning teda on paelunud meie arhitektuur, ajalugu ja kummalised sarnasused kodulinnaga.

Autor töötab Bryggmani instituudis. Ta kureeris Nooruse galeriis eksponeeritud näitust „Põhjamaiselt karge. Arhitekt Erik Bryggman“, mida näidati selle aasta jaanuaris nii Tallinnas kui ka Tartus.

„Ootan põnevusega, millal valmib raamat Tartu puitarhitektuurist, et saaks sellest rohkem teada,“ ütles Laaksonen. Varem on teda inspireerinud Tõnu Raidi koostatud teos "Tartu ajaloolistel linnaplaanidel" sedavõrd, et ta võttis ette Turu linna kohta sarnase teose koostamise.

Autorilt on võimalik soetada ka raamatuid "Turun puutalot" ("Turu puumajad") ja "Turku: historical city maps" ("Turu ajaloolised kaardid"), mõlemad hinnaga 30 eurot.

Lisainfo: Reesi Sild, +372 517 2613

Viimati muudetud 10.12.2019