Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Ukraina KGB toimikutesse süüvinud hollandi režissöör esineb Tartus

"Ukraina. Läbimurdeaastad" pressiteade

26. veebruar 2024 / Esmaspäeval, 26. veebruaril Tartus jätkuv filmiprogramm “Ukraina. Läbimurdeaastad” toob publiku ette Ukraina KGB arhiive avava dokumentaalfilmi “Kiievi toimikud”. Äsja valminud linateos näitab, kuivõrd ulatuslikult mähkis nõukogude salateenistus jälitusvõrkudesse nii ukrainlasi kui nende väliskülalisi. Euroopa kultuuripealinna külastab ja publikuga vestleb filmist selle autor, hollandlane Walter Stokman.

“Mulle Lääne-Euroopast pärit inimesena on peaaegu kujuteldamatu, kui palju aega kulutas KGB nii ukrainlaste kui riiki sattunud välismaalaste jälitamisele ja kontrollile,” ütleb “Kiievi toimikute” režissöör Walter Stokman. “Filmi tehes ja KGB toimikutesse süüvides üllatas mind kõige rohkem nõukogude jälitustegevuse kafkalikkus ning see, et põhimõtteliselt igaüks oli kahtlusalune,” toob välja pühapäeval Tartusse saabunud hollandi filmitegija.

Dokumentaalfilm “Kiievi toimikud” linastub Eesti Rahva Muuseumis filmiprogrammi “Ukraina. Läbimurdeaastad” raames korra, esmaspäeval 26. veebruaril kell 18.00. Filmil on ingliskeelsed subtiitrid.

“Kiievi toimikutele” eelneb 26. veebruaril kell 18.00 eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega dokumentaalfilm “EuroDonbass”. Linateos räägib Ukraina tööstuspiirkonna Donbassi tihedalt Lääne-Euroopaga seotud kujunemisloost ja sellest, kuidas nõukogude võim hiljem neid seoseid hävitas.

“Kiievi toimikutele” järgneb kell 20.00 dokumentaalfilm “Donbassi kakofoonia”, mis näitab omakorda uusi müüte, mida nõukogude võim lõi selle piirkonna kohta. Ingliskeelsete subtiitritega filmi kommenteerib Donetski oblastis sündinud tuntud ukraina-eesti muusik Ruslan Trochynskyi.

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv filmiprogramm “Ukraina. Läbimurdeaastad” jätkub 27. veebruarini. Viimasel päeval linastub veel kolm Ukraina vaprust, vastuolusid ja vabadusiha näitavat dokumentaalfilmi, “Gongadze mõrv. 20 aastat tõe otsimist”, “Oranž revolutsioon” ja “Rozdilovi Live”.

Kõik linastused toimuvad ERMi Jakob Hurda saalis. Täpsema ajakava, filmide tutvustused ja sündmuse ligipääsetavuse-alase info leiab aadressilt www.tartu2024.ee/ukraina. Filmiprogrammi linastuste piletid on saadaval Piletilevis

“Ukraina. Läbimurdeaastad” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Sündmust korraldab MTÜ Tartu Filmiselts koostöös Eesti Rahva Muuseumi ja sihtasutusega Tartu 2024.

Viimati muudetud 26.02.2024