Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Üliõpilasteatri laval põgenevad loomad

12. aprill 2024 / Lõkkelood: Apocalypse Now ehk Põgenevad loomad on Enor Niinemägi kümnes lavastus ning on talle omaselt täis absurdset musta huumorit ja lõõpi inimese üle. Laval on nii rohkem kui vähem tuntud lugusid, näiteks kuidas pannkook minema veeres või kuidas naerid katusele kasvama pandi. Ei puudu ka lavastuse nimilugu “põgenevad loomad”, millisest motiivist on mitmeid erinevaid versioone. Kui ühe variandi puhul on põgenemise põhjuseks “tõsiasi”, et taevas kukub alla, siis teiste jutustuste järgi mindi pattu kahetsema ja kolmandaks minnakse ülepeakaela sõjapakku.

Keskkonnakriisile ja ühiskondlikule krahhile viitav lavastus kasutab nii kostüümis kui lavakujunduses oma aja ära elanud esemeid, mis muidu tee prügikasti leiaksid, ning vanade lavastuste kujunduselemente teatri laost. Ometi pole lavastaja eesmärk keskkonnakriisi laval lahkama hakata. Enor Niinemägi: “Keskkonnakriis on üks sümptom, mitte lavastuse keskne teema. See on pandud sinna kujuteldava algsituatsioonina, nagu ka ühiskonna kokkukukkumine. Kuidas sinna jõutakse, seda me ei ava ja ausalt öelda ei viitsi kellelgi moraali ka lugeda. Kui keegi vähegi viitsib, siis jõuab ta mõningase asjade kaalumisega sinnamaale, et praegune harjumuslik toimimine pole kuigi jätkusuutlik. Tõsiasjaks aga jääb küsimus, kuidas peaks edasi minema. “

Lavastust ei mängita ainult kodupubliku ees, vaid lausa kahel välisfestivalil. 24. aprillil astutakse üles Belgias Liege’i linnas toimuval 41. RITU teatrifestivalil ning mai teine nädal toob endaga kaasa Vilniuses toimuva 25. tudengiteatrite foorumi. 

Postapokalüptiline muinasjutuvestja-teatri võtmes etendus soome-ugri rahvaste muinaslugudest on sobilik vaatamine alates 14. eluaastast. 

ETENDUSED

12., 13., 19., 20. aprill ning 3., 4. mai Tartu Üliõpilasmajas.

Toetajad: Tartu Üliõpilasmaja, Tartu Ülikool, Tartu linn, Eesti Kultuurkapital

 

Piletid Fientast ja kohapealt

Viimati muudetud 12.04.2024