Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Uus näitus Oskar Lutsu majamuuseumi plangul

Oskar Lutsu majamuuseumi pressiteade

Oskar Lutsu majamuuseum Foto: Oskar Lutsu majamuuseum

9. märts 2022 / Käesoleva aasta alguses tähistasime kirjanik Oskar Lutsu 135. sünniaastapäeva. Sellega seoses panime märtsi alguses kirjaniku majamuuseumi plangule üles uue näituse – „Oskar Lutsu Tartu“.

Kirjandusteadlane Külliki Kuusk on öelnud, et Oskar Lutsuga algab Tartu-ainelise eesti kirjanduse ajalugu ja tituleerib Lutsu Tartu esimeseks linnakirjanikuks.

Aegade jooksul, peamiselt üle maa veerenud sõja tagajärjel, on ammugi kadunud Lutsu-aegne Tartu. Kuid meil on olemas kirjaniku teosed ja linnast säilinud fotod, mille abil saame manada silma ette pildi sellisest Tartu linnast, nagu seda nägi, koges ja armastas Oskar Luts.

Oskar Lutsust sai tartlane 1899. aasta sügisel, kui alustas õpinguid Tartu Reaalkoolis. Tartu on linn, mida Luts pidas enda omaks ja mis jättis talle unustamatu mulje juba lapsepõlves isaga tehtud esimese linnareisi ajal. Kirjanik viibis linnast eemal vaid mõned aastad, kui oli sõjaväes ja I maailmasõjas. Oma jutustuste tegelasedki paneb Luts ikka Tartusse elama ja linna käima. Samuti kirjutab ta linna erinevatest paikadest korduvalt nii oma mälestustes kui ka päevaraamatutes, millest viimases tunneb suurt südamevalu sõjapurustuste pärast.

Esialgse plaani kohaselt jääb näitus plangule juulini. Seda vaatama tulles soovitame astuda sisse ka muuseumisse. Samuti on muuseumi lahtiolekuaegadel võimalik pöörduda muuseumitöötajate poole, kes on valmis plangunäituse kohta selgitusi jagama. Näitusega seoses korraldame koostöös haridusosakonnaga 2.-23. maini toimuva 4.-7. klasside eesti keele ja kirjanduse võistlusmängu.

Viimati muudetud 09.03.2022