Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Uus virtuaalnäitus rullib lahti Caritase markide loo

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

6. veebruar 2023 / Eesti Rahva Muuseumil on valminud mahukas virtuaalnäitus "Caritase markide levitamisest hävitamiseni". Tegemist oli heategevusliku margisarjaga, mis ilmus aastatel 1936–1940. Igal aastal tuli käibele neli marki.

Margid valmistati sihtasutuse "Ühisabi" kulul. "Ühisabi" oli riigivanema kaitse all seisev Eesti Punase Risti peavalitsuse juures töötav ajutine sihtasutus, kelle põhiülesanne oli abi andmine puudust kannatavatele kodanikele, esmajoones lastele, haigetele ja vanematele inimestele.

Näituse kokkupanija, ERMi produtsent Eve Aab: "Iga margiseeria müügiaeg postiasutustes oli määruse järgi üheksa kuud ja markide frankeerimiskehtivus üks aasta alates nende müügile tuleku päevast postiasutuses. Müügist ülejäänud margid tuli anda "Ühisabile“ tasuta.“ Caritase margid on teerajajad linnade, maakondade vappide kujunduselemendina kasutamisel. Erandlik on postiajaloos seegi, et margid pärast kasutusaja lõppu hävitati. 

Eve Aab: "1937. aastal põletati Eesti Panga ahjudes üle 200 000 margi. Ikka eesmärgiga, et mitte rikkuda uute Caritase markide turgu." Virtuaalnäitusel on näha ka videolõik markide põletamisest, mis pärit Eesti Kultuurfilmi ringvaatest.

Caritase märkide lugu ning märke saab vaadata ERMi kodulehel: www.erm.ee/et/content/oma-riik-oma-mark-8-osa

Lisainfo:

Eve Aab
ERMi produtsent
Telefon: 5635 6327

Viimati muudetud 06.02.2023