Vanemuise teatris esietendub Sophoklese tragöödia „Antigone“
Teater Vanemuine pressiteade
/ Lavastaja Priit Strandberg toob 27. aprillil 2024 Sadamateatris publiku ette vanakreeka ühe tuntuima draamakirjaniku Sophoklese 2500 aasta eest kirjutatud näidendi „Antigone“, mis on kõnekas ka aastatuhandeid hiljem, tänasel päeval. Antiiktragöödiale kohaselt on ühes näitlejatega laval koor, kes esitab Margo Kõlari loodud originaalmuusikat.
Vanemuise teatripubliku poolt armastatud komöödiad „Tõrksa taltsutus“ ja „Naiste kool“ lavastanud Priit Strandbergi jaoks on „Antigone“ esimene antiiktragöödia, mis laval ellu äratada. Sophoklese tekstiga töötama inspireeris lavastajat näidendi aktuaalsus: „Mind paelus olukord, kus maailm täna on ja kus see on umbes tuhandeid kordi varem olnud – probleemiks on sõda. See näidend käsitleb hästi neid lätteid, kust sõda algab: võimul oleva inimese reaalsustaju kaost ja oma tõe kuulutamisest ning mingist vaimust, mis hakkab inimeste vahel valitsema.“
Nii nagu see on juhtunud tänases maailmas, juhtub see ka lavaloos, mis algab hetkest kui sõjas Teeba trooni pärast lähevad vastamisi vennad Eteokles ja Polyneikes, kes mõlemad hukkuvad. Kuningas lubab Eteoklese matta pidulikult, teise venna surnukeha jätta aga saatuse hooleks. Vendade õde Antigone keeldub seda aktsepteerimast ning korraldab ka Polyneikesele sümboolse matmisrituaali. Sealt sõlmub maailmavaateline konflikt, milles põrkuvad jumalikud, inimlikud, riiklikud ja sümboolsed väärtused.
Strandbergi sõnul on Sophoklese materjaliga töötamine ja prooviperiood olnud rõõmupakkuv: „Antiiktragöödia maailma avastamine on nauditav pingutus. Sinna sisse lugemine ja süüvimine nõuab suurt vaeva, kuid siis järk järgult ta avaneb ning ühel hetkel lased sellel ilmal ennast kanda. Ta on maagiline, ilus, pühalik – samal ajal täis kurjust, viha, jultumust.“
„Oleme palju tööd teinud ja suure armastusega – loodan ja usun, et see jõuab ka lavastusse. Margo Kõlar on kirjutanud suurepärase muusika ning naiskoor Ingrid Männi juhtimisel kõlab täiesti ebamaiselt, ingellikult. Meie trupiga selles maailmas viibimine on olnud suur õnn ja privileeg,“ tõdes lavastaja.
Helilooja Margo Kõlar lisas, et kui ta andis Strandbergile nõusoleku kirjutada lavastusele mõned laulud, ei aimanud ta päriselt, mis ees ootab. „Käsikirja nähes sain aimu, et tegemist on pea muusikalise draamaga, kus Sophoklese sõnaline stiil kõrgub taevana meie argise emakeele kohal. Priidu inspireerivas nägemuses oli vahvaid ootamatusi – näiteks koori kehastab kaheksaliikmeline naisansambel, kes saadab draama lõpulaulu kanneldel. Muusikat kirjutada oli väga tore, ma ei mõelnud ülemäära sobivusele, vaid lasin fantaasial üha vabamalt lennata. Kerge ärevus muusika vokaalse keerukuse pärast hajus esimestes proovides – esitajateks on erakordsed lauljannad.“
„Antigone“ nimirollis mängib Lena Barbara Luhse, teistes rollides Aivar Tommingas, Ragne Pekarev, Linda Porkanen, Ken Rüütel ja Robin Mikkel ning koorilauljad Ingrid Mänd, Saale Kreen, Susanna Paabumets, Marion Strandberg, Aike Sõõro, Mari-Liis Urb ja Karmen Urb.
Sophoklese teksti originaalist on teinud värske tõlke Anne Lill, kelle „Antigone“ tõlge ilmub peatselt ka Loomingu Raamatukogu väljaandena. „Antigone“ lavastaja on Priit Strandberg, kunstnikutöö teeb Laura Pählapuu (Eesti Draamateater). Lavastuses kõlab Margo Kõlari helilooming, muusikajuht on Ingrid Mänd, valguskunstnik Imbi Mälk ning liikumisjuht Marika Aidla.
Viimati muudetud 23.04.2024