Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Vastne Wiedemanni keeleauhinna laureaat peab avaliku loengu ERMis

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

21. märts 2023 / Emakeelepäeval, 14. märtsil peetud keeleteo tänuüritusel sai ERMi Sõprade Selts tänukirja Eesti Rahva Muuseumis emakeelepäevade korraldamise eest. Selle aasta emakeelepäeva tähistamine ERMis jätkub 23. märtsil, mil avaliku ettekande peab selle aasta F.J. Wiedemanni keeleauhinna laureaat Peeter Päll. Alates 14. märtsist on ERMi raamatukogus avatud vastsele laureaadile pühendatud näitus.

23. märtsil on Eesti Rahva Muuseumis külas F. J. Wiedemanni keeleauhinna 2023. aasta laureaat, keelekorraldaja ja nimeuurija Peeter Päll. Kell 14 peab ta avaliku ettekande "Keelekorraldus – kas mitme tundmatuga võrrand?" Vastset laureaati tutvustab 2022. aastal keeleauhinna pälvinud Mare Koit. Meeleolu loob kitarril Andres Roots. Kõik huvilised on oodatud ettekannet kuulama kohapeal või seda vaatama otseülekandena lehel. Salvestist saab järele vaadata ERMi Youtube'i keskkonnas. 

Valitsus otsustas anda Wiedemanni keeleauhinna Peeter Pällile tema järjepideva ning väärtusliku panuse eest eesti keele, kultuuri ja identiteedi kindlustamisse nimeuurija ja keelekorraldajana.

Peeter Päll on pühendunud kohanimede uurimisele, tänu millele on tagatud Eesti ja maailma kohanimede süsteemne kirjaviis ja korrastatus. Ta on koostanud Eesti kohanimeandmebaasi (KNAB) ning teisi põhjalikke kohanimede teatmeteoseid, kust leiab põhivasted paljudes keeltes, sealhulgas ajaloolised nimed, nimede häälduse ja asukohaviited. Koos Marja Kallasmaaga on Peeter Päll toimetanud "Eesti kohanimeraamatu" (2017). Praegu tegeleb ta "Eesti perekonnanimeraamatu" koostamisega.

Peeter Päll on nimeekspert, kelle teadmised ja nõuanded on kõrgelt hinnatud. Keelekorraldajana väärib ta esiletõstmist õigekeelsussõnaraamatu toimetajana ning professionaalse keelenõu jagajana. Aasta tagasi määrati Wiedemanni keeleauhind Mare Koidule, esimesena sai selle 1989. aastal Henn Saari.

Peeter Pällile pühendatud näitus ERMi raamatukogus on avatud teisipäevast reedeni kell 10–17. Foto näituselt tegi Arp Karm.

Lisainfo:

Sirje Madisson, ERMi Sõprade Seltsi eestvedaja
Telefon: 5804 3394

Viimati muudetud 21.03.2023