Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Veebruaris aegub ja vajab pikendamist 75 000 inimese vaktsineerimistõend

Sotsiaalministeeriumi pressiteade

Veebruaris aegub ja vajab pikendamist 75 000 inimese vaktsineerimistõend

26. jaanuar 2022 / Veebruari jooksul aegub 75 000 inimese* COVID-19 vaktsineerimistõend, kelle viimasest vaktsineerimisest möödub enam kui 270 päeva. Ainus võimalus tõendi pikendamiseks on teha tõhustusdoos ning luua seejärel patsiendiportaalis digilugu.ee endale uus vaktsineerimistõend.

Alates 1. veebruarist kehtivad Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides esmase vaktsineerimise tõendid üheksa kuud senise 12 kuu asemel. 1. veebruaril aegub vaktsineerimistõend tänase seisuga 19 600 inimesel.

  • Oma tõendi kehtivust saab kontrollida veebirakendusega kontroll.digilugu.ee.
  • Vähemalt kahe doosiga vaktsineeritud läbipõdenud saavad veebruaris endale www.digilugu.ee uue märgistusega tõendi luua.
  • Tõhustusdoosi järel tehtud tõend kehtib 12 kuud ehk 365 päeva pärast tõhustustoosi tegemist.
  • Inimestel, kelle tõendid lühema kehtivusaja tõttu aeguvad, tasub teha tõhustusdoos, mis annab väga hea kaitse raske haigestumise eest ja võimaluse luua patsiendiportaalis digilugu.ee uus, pikema kehtivusajaga vaktsineerimistõend. Inimestel, kelle tõhustusdoos on olnud nende teine doos, näiteks kahe doosiga vaktsineeritud läbipõdenud, tuleb alates veebruarist enda tõendit uuendada, et saada sinna viide tõhustusdoosile.

Tõendite tehnilise lahenduse looja TEHIK on praeguseks teavitanud juba ligi 200 000 inimest, kes peaksid oma vaktsineerimistõendit uuendama. Seni teavitati inimesi, kelle vaktsineerimistõendid ei sobinud enam reisimiseks, veebruari keskpaigast hakatakse tõendite aegumise kohta infot saatma kõigile.

Selleks, et teavitus kohale jõuaks, on oluline, et inimesel oleks eesti.ee lehel sisestatud aadress suunatud isiklikule e-postile. Edaspidi saavad inimesed personaalse teavituse kõigepealt 30 päeva ja siis kaks päeva enne COVIDi tõendi kehtivuse kaotamist.

Tõendi kehtivust saab arvutada alates viimasest vaktsineerimise kuupäevast. Samuti saab kehtivuse kohta infot vaktsineeri.ee veebilehel oleva kalkulaatoriga ning skaneerides tõendil olevat QR-koodi aadressil kontroll.digilugu.ee. Ka haigekassa saadab vanusegruppide kaupa SMS-teavitusi inimestele, kellel on käes tõhustusdoosi tegemise aeg ja kelle kontaktandmed on riigil olemas.

Kuidas tõendit uuendada?

  1. Sisene patsiendiportaali digilugu.ee ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga  
  2. Vajuta vasakul rohelisele nupule "ELi digitaalsed COVIDi tõendid"
  3. Vajuta nupule "Alusta ELi digitaalse COVIDi tõendi loomist"
  4. Vali lehe all rippmenüüst tõend (ELi digitaalne COVIDi immuniseerimise tõend) ja vajuta nuppu „Edasi“ 
  5. Salvesta või prindi tõend.

COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosi saab teha ette registreerides oma perearsti juures, haiglates, erakliinikute vaktsineerimispunktides ja apteekides. Lisaks on avatud etteregistreerimiseta vaktsineerimispunktid kaubanduskeskustes, kus on võimalik vaktsineerida ka nädalavahetusel ja õhtuti. Kõikide vaktsineerimispunktide nimekirja ja lahtiolekuajad üle Eesti leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee. Vaktsineerimispunktide otsingu abil leiab endale kõige sobivama vaktsineerimiskoha nii asukoha, kellaaja kui ka registreerimistüübi (etteregistreerimata või registreerimisega) järgi.

Eesti eksperdid soovitavad tõhustusdoosi kõigile täiskasvanutele, kellel on vaktsineerimiskuurist möödas vähemalt kolm kuud AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiinide puhul ja kaks kuud Jansseni vaktsiini puhul.

*Veebruari jooksul võib aeguda kuni 75 000 inimese vaktsineerimistõend, kes ei ole 19.01 seisuga veel tõhustusdoosi teinud.

Allikas: Sotsiaalministeerium, TEHIK

Viimati muudetud 26.01.2022