Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Rattaringlus

Tartu eesmärk on pakkuda keskkonnasõbralikku liikumiskeskkonda, mis arvestab kõiki liikumisviise. Eriti soositud on kergliikluse ja ühistranspordi kasutamine.

Vaata jalgrattateede kaarti

Tartu rattaringlus

Rattaringlusest üldiselt

Tartu linn avas 8. juunil 2019 rattaringluse, mis koosneb 100 rattaringluse parklast ja ligi 750 jalgrattast. Nendest umbes 500 on elektrilised ja 250 on tavalised rattad.

Rattad on mugavad ja universaalse mõõduga, mis sobivad hästi inimestele pikkusega 155-195 cm. Rattaid on lihtne kasutada, elektrimootor käivitub väntadelt  ja lisajuhtimise seadmeid rattal pole. Rattaringluse kasutamiseks peab olema vähemalt 14-aastane.

Iga rattaparkla juures on infotahvel, kus on täpsed juhised, kuidas ratast kasutada saab. Ratta saab võtta ükskõik millisest parklast ja tagastada ükskõik millisesse parklasse. Elektrilised rattad on kasutuses kuni miinuskraadide tulekuni. Talvisel ajal on kasutuses vaid tavarattad.

Rattaringlussüsteemi rajamist rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondi linnapiirkondade meetmest (1,7 miljonit eurot, sh linna omaosalus 250 tuhat eurot), Euroopa Komisjoni rahastatavast projektist SmartEnCity (ligi 800 tuhat eurot, sh linna omaosalus 133 tuhat eurot) ning Tartu linna eelarvest.

Rattaringluse parklate asukohad
Rattaringluse kasutustingimused

Info ja klienditugi: 
Tartu linna infotelefon 1789, E-R kell 8-18
e-post: [email protected]

Rataste kasutamine

 KUIDAS SÕITU ALUSTADA?

  1. Looge rattaringluse konto mobiilirakenduses Tartu Smart Bike või veebilehel ratas.tartu.ee.
  2. Siduge rattaringluse konto pangakaardiga (krediitkaart või krediitkaardi omadustega deebetkaart).
    • Kui soovite ratta mugavaks lahtilukustamiseks kasutada bussikaarti, siis siduge see rattaringluse kontoga (sisestage veebirakenduses isikukood ja bussikaardi number).
  3.  Ostke rattaringluse perioodipilet või bussi ja rattaringluse ühispilet.
  4. Valige ratas ja lukustage see lahti rakendusega Smart Bike Tartu või bussikaardiga.

NB! Rattaparklad on suletud rataste laadimiseks ajavahemikul 01.00-05.00.  Sellel ajal on võimalik rattaid parklasse tagastada, aga mitte laenutada.

KUIDAS SÕITU LÕPETADA?

  1. Ratta võib tagastada igasse rattaringluse parklasse.
  2. Lükake ratas dokki ja oodake, kuni ekraanile ilmub teade ning kostab helisignaal. Veenduge, et ratas on korralikult kinnitatud.
  3. Kui parklas ei ole vabu kohti, siis jätke ratas parkla kõrvale (5 meetri raadiusesse virtuaalsesse parkimisalasse) ja kinnitage rattakorvis oleva lisalukuga. NB! Lisalukk panna kindlasti läbi kodarate paremale poole. Vaata videot.
  4. Tagastage ratas  parklasse viie tunni jooksul, sest hilinemistasu viie tunni möödumisel on 80 eurot.

Rohkem infot rattaringluse kasutamise kohta leiad rattaringluse kodulehelt 

    Vaata videosid rattaringluse kasutamisest:

    Ratta avamine

    Rattaga sõitmine

    Ratta tagastamine

    LISALUKU KASUTAMINE

    Lisalukku kasutatakse kahel juhul: sõidu lõpetamisel, kui parklas on dokid täis, või vahepeatust tehes väljaspool parklat. Vahepeatuses kestab ratta kasutusaeg edasi.

    Lisaluku kinnitamine: https://youtu.be/yWqx4x5_xsI
    Lisaluku avamine: https://youtu.be/es2unGHfQVM

    Lisaluku kasutamisel jälgi sõnumeid ratta ekraanil ja veendu, et ratas on korralikult lukustatud.

    Foto: Mana Kaasik
    Foto: Mana Kaasik

    Rattaringluse hind

     Ratta laenutamiseks peab kasutajal olema kas kehtiv Tartu linna ühispilet või tuleb osta rattaringluse perioodipilet.

    • Kui rattaringluse kasutajal on Tartu linnaliinibussis tasuta sõidu õigus või tal on Tartu linna bussi ja rattaringluse ühispilet, siis eraldi rattaringluse piletit ostma ei pea, kuid isikustatud bussikaart tuleb siduda veebis ratas.tartu.ee
    • Kui aktiivset bussi ja rattaringluse ühispiletit ei ole, siis tuleb soetada rattaringluse tunnipilet, päevapilet, 5 päeva pilet, 30 päeva pilet, 90 päeva pilet või aastapilet, mille hinnad on vastavalt 2, 5, 10, 12, 30 ja 60 eurot.

    Kehtib  põhimõte: kõik kuni 60-minutilised sõidud on n-ö hinna sees ja järgmine tund maksab 1 euro.  Kui ratas tunni jooksul parklasse viia, sõit ära lõpetada, siis algab järgmisel sõidul uus 60-minutiline tasuta aeg.

    NB! Rattaringluse pilet hakkab kehtima ostmise hetkel.

    Ühe ratta maksimaalne kasutusaeg on 5 tundi ja pärast seda rakendub hilinemistasu 80 eurot.

    *Rahvastikuregistri järgi on sissekirjutus Tartu linnas, Kambja, Luunja või Tartu vallas.

    Ühispilet annab sõiduõiguse Tartu linna sisesel avalikul bussiliiniveol ja tagab ligipääsu Tartu rattaringluse süsteemile.

    • Soodustuse rakendumiseks on vajalik isikustatud bussikaart.
    • Soodusgrupid: laps (7-19 eluaastat), noor (20-26 eluaastat), eakas (64 ja enam eluaastat), raske puudega isik.
    Tartu rattaringluse hinnastamise mudel
    Tartu rattaringluse hinnastamise mudel

    Rattaringluse rajamine

    Rattaringluse rajamine oli Tartus kõne all juba 2014. aastal, kui Eesti Arengufondi ja Tartu Linnavalitsuse tellimusel tehti uuring "Rattaringluse teenuse arendamine Eestis Tartu linna pilootprojekti näitel."

    2017. aastal sai rattaringluse rajamine uuesti hoo sisse ja linlasi kaasati rattaringluse rendipunktide valimisse ning samas paluti ka vastata küsitlusele, mis aitas linlasi vajadustega paremini arvestada. Küsitlusele vastas ligi 247 inimest ja kaardile mängiti 2386 rattapunkti asukohta.

    16. oktoobril 2017 esitas linnavalitsus rahvusvahelise hanke eelteate, mis muuhulgas kutsus huvitatud organisatsioone endast märku andma ning oma pakutavaid tooteid ja teenuseid kirjeldama. Selline koordineeritud turu-uuring aitas ette valmistada tehniliselt keerulise süsteemi hankimist.

    Rahvusvahelise hanke kuulutas linnavalitsus välja 3. veebruaril 2018, pakkumiste esitamise tähtaeg oli 6. aprill 2018. Hankega soovis Tartu linn osta kokku 600 jalgratast (200 tavajalgratast ja 400 elektrijalgratast), 900 kinnitusposti ja 60 infotulpa koos tarne ja paigaldusega ning rattaringluse juhtimissüsteemi tähtajatu kasutuslitsentsi. Hanketingimuste kohaselt soovis linn ka võimalust lähema kahe aasta jooksul osta rattaringlussüsteemi laiendamiseks täiendavalt kuni 200 jalgratast, 300 kinnitusposti ja 20 infotulpa riigihankel pakutud hinnaga. Täpsem info Riigihangete registris.

    Hanke võitja kuulutati välja 15. mail 2018 ja edukaks tunnistati Kanada ettevõtte Bewegen Technologies Inc pakkumus maksumusega 2 608 077 eurot.

    Lisaks korraldas linnavalitsus ka hanke rattaringluse jalgrattaparklate ning nende aluste projekteerimiseks ja ehitamiseks, kus 15. mail 2018 tunnistati edukaks Terasteenus OÜ pakkumus maksumusega 218 400 eurot.

    Rattaringlus avati 8. juunil 2019.

    Bewegen esitleb oma rattaid 4. mail 2018
    Bewegen esitleb oma rattaid 4. mail 2018

    Viimati muudetud 20.02.2024