Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-2°
-2°

Sõpruslinnad

Tartu on avatud rahvusvaheline linn, kus aegade lood on väärtus, kaasaeg selle osa ja tulevik selle väljund.

Avalike suhete osakond
Jaani 7, 51007 Tartu
736 1345
 

Tartu sõpruslinnad

Tampere

Juba enne esimest Tartu ja Tampere ametlike esinduste kohtumist 1990. aastal oktoobris olid loodud koostöösidemed mõlema linna ülikoolide, teatrite, mitmete ettevõtete ja organisatsioonide vahel. Tartu ja Tampere vaheline ametlik sõpruslinnade leping sõlmiti 22. detsembril 1992. aastal. Viimastel aastatel on koostöö keskmes olnud kultuuriteemaad, avalike teenuste arendamine ja targa linna projektid. Edukas kogemustevahetus toimub koos Tartu sõpruslinnade ja ühtlasi Euroopa kultuuripealinnade Kaunase (2022) ja Veszprémiga (2023) ühtse ja üleeuroopalise kultuuripealinnade võrgustiku raames.

Vaata lähemalt

Tampere. Foto: Atacan Ergin
Tampere. Foto: Atacan Ergin

Turu

Tartu allkirjastas Turuga esimese koostöödokumendi 21. juunil 1996. aastal.

Tartus asub Villa Tammekann, mis restaureeriti koostöös Tartu Ülikooli ja Turu Ülikooli ning Tartu ja Turu linnaga. Villa Tammekann on peamiselt Turu Ülikooli esindus- ja majutuskoht Tartus.

Vaata lähemalt

Turu. Foto: Ilkka Hemmila
Turu. Foto: Ilkka Hemmila

Hämeenlinna

Hämeenlinna on Tartu partneriks Põhjamaade sõpruslinnade ühenduse kaudu alates 1991. aastast. Sellesse võrgustikku kuulub koos Tartuga kokku 6 linna. Kõik linnad kohtuvad iga kahe aasta järel ühisel kokkutulekul ühes kuuest linnast. 

Vaata lähemalt

Hämeenlinna. Foto: Sofia Vahtokari
Hämeenlinna. Foto: Sofia Vahtokari

Uppsala

Tartu ja Uppsala sõprus- ja koostöösuhted said ametliku alguse 1988. aastal sõlmitud lepinguga.

2000. aastatel oli koostöö märksõnadeks muuhulgas Euroopa Liidu kogemuste omandamine, ühisprojektid, Põhjamaade sõpruslinnade koostöö, Tartu e-valitsemise kogemuse tutvustamine Uppsalale. Linnadevahelise koostöö 30. aastapäeva tähistati Tartus. Mõlemas linnas on ka sõpruslinna nimeline tänav.

Vaata lähemalt

Uppsala. Foto: Paulina Bengtsson
Uppsala. Foto: Paulina Bengtsson

Veszprém

Suhtlus Tartu ja Veszprémi linna vahel toimus algselt alates 1969. aastast kuni 1975. aastani. 1971. aastal sõlmiti Veszprémi linna ja Tartu linna vaheliste sõprussidemete arendamise leping. 1975. aastal kontaktid katkesid ning taaskohtumine leidis aset 1990. aasta kevadel Veszprémis. Praegu toimub kahe linna vahel elav koostöö. Veszprém on Euroopa kultuuripealinn 2023. aastal.

Vaata lähemalt

Veszprém
Veszprém

Kaunas

4. mail 1993. aastal allkirjastati Kaunases Tartu ja Kaunase  heade kavatsuste memorandum.

Hea koostöö on olnud noorsootöös ja kultuurivahetuses, ühiseid projekte on teinud noored kunstnikud, kogemusi on vahetatud rahvusvaheliste hansapäevade korraldamises. Alates 1999. aastast on Tartu esindus võtnud osa Kaunase linna päeva tähistamisest. Kaunas on Euroopa kultuuripealinn 2022. aastal.

Vaata lähemalt

Kaunas. Foto: Kazys Mikalauskas
Kaunas. Foto: Kazys Mikalauskas

Frederiksberg

Koostööprotokoll Tartu linna ja Frederiksbergi kommuuni vahel kirjutati alla 18. juunil 1996. aastal. Tartu ja Frederiksberg on omavahel seotud Põhjamaade sõpruslinnade ühenduse kaudu. Võrgustikku kuulub kuus linna: Baerum Norras, Frederiksberg Taanis, Hafnarfjörður Islandil, Hämeenlinna Soomes, Uppsala Rootsis ja Tartu Eestis.

Vaata lähemalt

Frederiksberg
Frederiksberg

Zutphen ja Deventer

Koostöökokkulepe koostöö ja sõprussuhete arendamise kohta Tartu ja Deventeri ning Zutpheni linna vahel kokku 5 aastaks sõlmitakse 13. juunil 1990. aastal. 2004. aastal vaatasid Tartu linnavalitsus ja linnavolikogu üle oma koostöö partnerlinnadega ning otsustasid, et Zutphen ja Deventer on Tartu ametlikud sõpruslinnad.

Vaata lähemalt

Zutphen
Zutphen

Hafnarfjörður

Tartut ja Hafnarfjörðurit seob kuuluvus Põhjamaade sõpruslinnade keti võrgustikku. Iga kahe aasta järel kohtuvad linnade esindused Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulekul. Hafnarfjörður on ka Hansalinnade Liidu liige.

Vaata lähemalt

Hafnarfjörður
Hafnarfjörður

Bærum

Tartu ja Bærum teevad head koostööd Põhjamaade sõpruslinnade võrgustikus. Vastastikku on väärtuslikke kogemusi vahetatud vabatahtlike ja noorsootöö teemadel. Vastastikku on väärtuslikke kogemusi vahetatud vabatahtlike, noorsootöö, arhitektuuri ja ehituse ning sotsiaalabi teemadel.

Vaata lähemalt

Bærum. Foto: Juni Folge
Bærum. Foto: Juni Folge

Lüneburg

Tartu-Lüneburgi koostööleping allkirjastati 22. augustil 1993. aastal. Lüneburgi linn on toetanud Tartu Jaani kiriku taastamist, samuti panustanud SA Domus Dorpatensis loomisesse nii rahaliselt kui ka kogemuste näol. Tartu ja Lüneburg kuuluvad mõlemad Hansalinnade Liitu.

Vaata lähemalt

Lüneburg. Foto: Torsten Päschel.
Lüneburg. Foto: Torsten Päschel.

Ferrara

Tartu ja Ferrara allkirjastasid koostööprotokolli 17. märtsil 1998. aastal. Aastate jooksul on üheskoos osaletud erinevates noorte- ja kultuuriprojektides.

Vaata lähemalt

Ferrara
Ferrara

Salisbury

Tartu ja Salisbury vaheline sõpruse deklaratsioon allkirjastati 21. mail 1999. aastal. Professor Richard Hoffman Salisbury ülikoolist on külalisprofessorina õpetanud Tartu ülikooli tudengeid.

Vaata lähemalt

Salisbury. Foto: Rein Lindmäe
Salisbury. Foto: Rein Lindmäe

Pihkva

Koostöö ja sõbralike suhete arendamise lepe Tartu ja Pihkva vahel sõlmiti 17. mail 2000. aastal. Tartlastel ja pihkvalastel on heanaaberlikud suhted – suhtlemist ja kogemuste vahetamist on olnud palju, sealhulgas ühisprojekte Eesti-Vene piiriüleses koostööprogrammis. Head koostööd näiteks kultuuri, spordi, noorsootöö, linnamajanduse, linnavarade ja sotsiaalvaldkonnas.

Vaata lähemalt

Pihkva. Foto: Marika Kööbi
Pihkva. Foto: Marika Kööbi

Riia

Koostöödeklaratsioon Tartu ja Riia vahel sõlmiti 14. märtsil 2005. aastal. Häid koostööprojekte on olnud kultuuri-, spordi-, turismi-, turunduse-, ettevõtluse- ning tervishoiu ja sotsiaalvaldkonnas.

Vaata lähemalt

Riia. Foto: Nora Krevņeva
Riia. Foto: Nora Krevņeva

Viimati muudetud 13.01.2022