Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Dinosauruste filmifestival avab Elektriteatri suvehooaja

Tartu Elektriteatri pressiteade

26. mai 2023 / 11. juunil saab kultusfilm "Jurassic Park" 30-aastaseks. Et uhket juubelit vääriliselt tähistada, pani Elektriteatri kõige suurem dinosaurusefänn kokku DinoKino minifestivali.

"Kui "Jurassic Park" 1993. aastal linastus, avaldas film tohutut mõju nii filmikunstile kui ka huvile dinosauruste vastu” selgitas programmi kuraator Kristiina Saar. "Varasemalt oli dinosauruseid filmides kujutatud kas veidrate multikategelaste või suurte hirmsate fantaasiaelukatena, "Jurassic Park" aga näitas neid kui loomi, kes kunagi päriselt elasid ning kelle säilmed annavad võimaluse ulatuslikeks teadustöödeks. See tekitas inimestes suure huvi paleontoloogia ja kõige muu eelajaloolise vastu. Filmi edu tulemusena loodi kogu selle teadusvaldkonna ajaloo jooksul rekordiliselt töökohti ning saadi ulmelistes kogustes rahastust erinevate uuringute ja projektide jaoks. Inimesed olid dinosaurustest vaimustunud."

Hiiglaslikud olendid, kes elasid Maa peal 65 miljonit aastat tagasi, paeluvad igas vanuses inimesi ka täna. DinoKino raames jõuab ekraanile neli erinevat filmi, et kõik endale meelepärase leiaksid.

Minifestivali avab 9. juunil 1925. aasta tummfilm "Kadunud maailm", kus kujutati nii realistlike dinosauruseid, et inimestel tekkis kahtlus, kas äkki ongi saurused veel päriselt elus. Arthur Conan Doyle’i samanimelise raamatu ekraniseeringus kasutati esmakordselt sellises mahus ning oma aja kohta ülimalt kõrge tehnilise tasemega animeeritud nukke.

Laupäeva hommikul, 10. juunil on kõigil väiksematel (ja ka suurematel!) võimalik osa saada südamlikust seiklusest Maal, mida ei tabanud kunagi suur asteroid. "Hea dinosaurus" on armas multifilm apatosaurusest nimega Arlo, kes saab endalegi ootamatult sõbraks väikese eksinud inimlapsega.

Laupäeva õhtu on mõeldud julgematele vaatajatele: "Tammy ja türannosaurus Rex" on tõeline friigifilmide pärl. Mõned aastad tagasi restaureeritud ja uue, eriti verise kuue saanud film jutustab loo noortest armunutest, kellest üks muundub robot-dinosauruseks. Kino dinospetsialist lubab, et see on veel jaburam, kui oskate ette kujutada.

Festivali lõpetab 11. juunil sünnipäevalaps "Jurassic Park", mida võime uhkusega nimetada kõigi aegade parimaks dinosaurusefilmiks. Filmis kasutatud eriefektid ja animatroonilised dinosaurused tõid koju 3 Oscarit ja muutsid kinoekraanil nähtu eriti realistlikuks.

Uusi avastusi dinosauruste kohta tuleb ette igal nädalal ning meie teadmised nende kohta ainult kasvavad. "Dinosaurused panevad tööle inimeste fantaasia ja tekitavad nii elevust kui hirmu. DinoKino paneb vaatajaid loodetavasti mõlemat tundma" kutsub Kristiina kõiki suuri ja väikseid dinosaurusefänne filmidele kaasa elama.

Vaata lähemalt siit

Rohkem infot:

Kristiina Saar
Tartu Elektriteater
[email protected]
+372 562 322 09

Viimati muudetud 26.05.2023