Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Festival Tartu Valgus valmistub teistkordselt suureks valguspeoks Tartu kesklinnas

Tartu Valgus | TAVA2018 pressiteade

valgusfestival Foto: Annika Haas

25. oktoober / Laupäeval algas Tartus teist korda toimuv arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali Tartu Valgus ehk TAVA.

Festivali eesmärgiks on teadvustada valguse rolli meie igapäevases elukeskkonnas, aktiveerida avalikku ruumi, tutvustada avalikkusele valgusega seotud võimalusi, aga ka osundada kitsaskohtadele – valgusreostusele, halvale valgusele ja raiskamisele.

Möödunud nädalavahetusel alanud esimesed valgushariduslikud töötoad lükkasid hoo sisse festivalinädalale, mis kulmineerub neljapäevast pühapäevani, kui kõik huvilised saavad osa võtta kahepäevasest valgustusdisaini ja valguskunsti konverentsist ja messist (25.-26.10.) ning festivali avakontserdist (25.10.), mis avab linnaruumi valgusinstallatsioonid ja valgustusdisaini töötubades valminud lahendused linnarahvale ja kõigile Tartu külalistele.

Pidulikul avagalal 25. oktoobril kell 21 tuleb Eesti Rahva Muuseumis esitusele Siiri Sisaski ja videokunstnik Alyona Movko audiovisuaalne ühisteos “Vari”, mis kõnetab valguse ja varju seoseid ning loob õige meeleolu vabaõhu valguskunsti nautimiseks. Festivali Valgusrada saab alguse Tartu Keskpargist, kaasates Emajõe äärt ja Atlantise Maja, liigub läbi Tartu Linnavalitsuse hoovi, Raekoja platsi ja Pirogovi platsi Tartu ajaloolise Haridus- ja Teadusministeeriumi hoone juurde. Sealt kulgeb rada mööda Munga ja Rüütli tänavat 13. sajandist pärit ja ligi 200 terrakota figuuriga Jaani kiriku kõrvalt Lutsu tänavale ja Tartu Mänguasjamuuseumini, mille ehitised kuuluvad Tartu vanimate säilinud puitehitiste hulka. Edasi läheb valgusrada mööda Toomemäe ja Kassitoome nõlvasid kuni Kassitoome auguni. Rada on võimalik läbida eesti ja inglise keelsete giidituuride raames, algusega Atlantise Maja kõrval asuvast Valgusmetsast. Giidituuride algusajad on 25. ja 26. oktoobril kell 20.30 (EN) ja 20.45 (ET); 27. ja 28. oktoobril kell 18.30 (EN), 18.45 (ET) ning 20.30 (EN) ja 20.45 (ET).

Festivali infoala asub Raekoja platsil, kust saab kavavoldikuid, kaarte, festivali meeneid ning erinevaid soodustusi tagava templimärgi. TAVA2018 Valgusrada jääb publikuprogrammi raames avatuks terve nädalavahetuse, 25. kuni 28. oktoobri keskööni.

Festivali sisenäituste programmi raames avatakse 24. oktoobril kunstinäitus “Vaakum kui mõtteviis”, mis toimub samaaegselt kahes galeriis – kell 17.00 Tartu Kunstimajas (Vanemuise 26) ja kell 18.00 galeriis Noorus (Riia 11). Kell 19.00 avatakse Kogo galeriis näitus “Salajane vilin metsas” ning avamiste õhtu lõpetab näituse “Vaakum kui mõtteviis” peaesineja – Rootsi kuulsaima kunstnik-provokaatori – Carl Michael von Hausswolffi kontsert Aparaaditehase Armastuse saalis kell 21.00.

25.-28. oktoobril on kõik kolm galeriid eksklusiivselt avatud kuni kella 22ni, et valgusrajal liikujad saaks ka galeriidesse valguskunsti näitused uudistama minna.

Pressituur toimub kolmapäeval 24.10. kell 18.30. Koguneme Atlantise Maja teisel korrusel. Seejärel liigume sama hoone kõrval olevasse Valgusmetsa, vaatame üle kesklinna valgusinstallatsioonid ja väisame vastavatud kunstinäituseid.

TAVA on terviklik, rahvusvaheline, valdkondi ühendav arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartus, mille eel- ja põhisündmused kestavad kokku 30 päeva. Festivali korraldab MTÜ Valgusklubi koostöös Tartu Linnavalitsusega. Kokku külastab Tartut üle kolmekümne valgustusdisaineri ja valguskunstniku ning ligi 200 konverentsil ja töötubades osalejat üle maailma.

Viimati muudetud 29.10.2018