Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kalevi tänaval näeb tuntud Eesti graafiku kunstiteost

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Kalevi 8 hoone Foto: Silver Siilak

2. oktoober 2020 / Kalevi 8 kortermaja otsaseinal on valminud tuntud Eesti graafikakunstniku Vello Vinna tehniliselt keerukas ja detailirohke teos „Aeg I".

Uus seinamaaling on juba 15. projekti SmartEnCity raames valminud kunstiteos.

Vello Vinn (s. 1939) on tuntud Eesti graafik, Kunstnike Liidu ja Eesti Vabagraafikute Ühenduse liige. Vinna julged, detailsed, teravmeelsed ja mitmekihilise sümboolikaga teosed hakkasid tuntust koguma 1960ndate lõpus ja praeguseks võib tema teoseid leida mitmetest kollektsioonidest.
Kunstniku sõnul koosneb teos „Aeg I“ erinevatest sümbolitest, millest osad on universaalsed, osad aga vaatleja mõistatada. „Ajanäitajal on tiivad sellepärast, et aeg kaob ju nii  kiiresti – minul küll aeg lendab!“ avab Vinn teost krooniva, tiibadega kella tagamaid. Samas jäävad teose teised elemendid nagu lõputud vagunite read ja kiivrikujulised liivamäed vaatleja tõlgendada.

Kunstiteoste valikut kureerinud NOAR.eu kunstikeskkonna eestvedaja Andra Orni sõnul on  Vello Vinn eesti 70ndate avangardkunsti üks tuntumaid tegijaid  „Meie eesmärk on rikastada linnaruumi ning tuua laiema publikuni Eesti kunsti tipptegijate looming. Vello Vinna omanäoline ja tehniliselt detaili- ning sümboliterohke graafika on tugevalt mõjutanud tervet generatsiooni. Kalevi 8 hoonele teost valides pidime arvesse võtma nii majaelanike, muinsuskaitse kui ka arhitekti nõudeid ning ka eelarvelisi võimalusi. Peale pikka protsessi sai nn Karlova värav endale ajalooliselt tähelepanuväärse ning väga kohaspetsiifilise teose, mis kõnetab meid läbi ajastu, rääkides elamuehitusest, ajast ning inimeste argielust,“ rääkis Orn.

Vello Vinna keerulise teose „Aeg I“ uustõlgenduse ning teostuse taga oli Edgar Tedresaar ja kunstnikerühmitus Piiritus.

SmartEnCity projekti elluviimisel tekib Tartu kesklinna tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa, kus nõukogudeaegsed kortermajad  on renoveeritud liginullenerigahooneteks. Nutikas linnaosas kasutatakse uuenduslikke lahendusi kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises, korteritesse paigaldatakse targa kodu lahendused. Projeki lahutamatuks osaks on kunstiteosed renoveeritavate majade fassaadidel või läheduses, mis elavdab linnaruumi ja suurendab projekti nähtavust.
SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020. Projekt algas 2016. aasta veebruaris ning kestab 2021. aasta juulini

kalevi8-SilverSiilak-vaike.jpg

Helle Tolmoff

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1336
Mob: 529 4297

Viimati muudetud 02.10.2020