Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Laulupeomuuseumis saab alates reedest tutvuda mudilaste II maailmasõjaeelsete rõõmude ja muredega

Laulupeomuuseumi pressiteade

Lapseks olemise kunsti näitus Foto: Tartu Linnaajaloo Muuseumid, TM F 1065:138

16. mai 2024 / Eesti rahvusliku lasteaia hällis ja pikaaegses lasteaiahoones, praeguses Laulupeomuuseumis avatakse 17. mail uus näitus, mis heidab pilgu Emajõelinna laste igapäevaellu 19. sajandi lõpust kuni Teise maailmasõja eelõhtuni.

Väljapanek keskendub varasele lapsepõlvele ehk eelkooliealiste mudilaste elule ja kasvamisele ning uurib lapsepõlve erinevaid tahke – perede elutingimusi, suhteid vanematega, kasvatuspõhimõtteid ning mõistagi laste igapäevaelu: mänge ja mänguasju, riietust, vaba aja veetmist. Ülikoolilinn Tartu oli sel ajal Eesti rahvusluse, seltsiliikumise ja hariduselu keskus ning see mõjutas ka linna laste kasvutingimusi. Eelkõige toona veel alles arenevat laste hoolekande edendamist, esimeste lasteaedade ja lastekodude rajamist, samuti arstiabi ning emade nõustamise kättesaadavust.

Näitus pakub võimalust nii Tartu ajaloohuvilistele kui ka peredele heita pilk sajanditagusesse Tartusse ning avastada mineviku lapsepõlve võlusid ja väljakutseid. Mõelda saab ka selle üle, kuidas on suhtumine lastesse läbi aegade muutunud ning millised on olnud selle muutuse tagamaad. 

Näituse on koostanud Laulupeomuuseumi kuraator Kristiina Tael-Annuk, kujundanud Marje Eelma Tuumik Stuudiost. Teema on inspireeritud Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 juhtideest „Ellujäämise kunstid.“ On ju nii lapseks kui ka vanemaks olemine paras „kunst“ praegu ja oli ka sada aastat tagasi.

“Lapseks olemise kunst. Lapsepõlv Tartus 1890–1940” on Laulupeomuuseumis külastajatele avatud 17.05.–26.10.2024. Muuseum asub Tartus aadressil Jaama 14 ja on avatud teisipäevast laupäevani kell 11–18.

Loe näituse kohta lisa siit

Viimati muudetud 16.05.2024