Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Laulupeomuuseumis avatakse 10. jaanuaril Nukuteatrimuuseumi rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm“

Tartu Linnaajaloo Muuseumid ja Laulupeomuuseum

Nukuteatrimuuseumi rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm“ Foto: Jüri Lõun

9. jaanuar 2024 / Esmakordselt jõuab Nukuteatrimuuseum rändnäitusega paikadesse üle Eesti: 10. jaanuaril seab näitus end teatrikuu lõpuni sisse Tartus, Laulupeomuuseumi 2. korruse saalis.

Tallinna vanalinnas asuv Nukuteatrimuuseum on koduks üle kaheksasajale teatrinukule, kes on kunagi laval üles astunud. Rändnäitus on lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist ja pakub sellega sarnaselt teadmisi ajaloost, võimalust mängida ise teatrinukkudega ning tutvuda lavastust ettevalmistava protsessiga. 

Sarnaselt Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonile tutvustab rändnäitus kõige enam levinud nukuliike – varjunukke, lauanukke, käpiknukke, varrasnukke ja marionette –, mida esindavad näited Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest. Enamjaolt on tegemist väärtuslike originaalnukkude koopiatega, mille on valmistanud rändnäituse jaoks Noorsooteatri nukumeistrid. Näitusele on valitud nukke seitsmest erinevast kümnendist ning nukuvalik peegeldab teatri endisi ning praegusi kunstilisi juhte ja peakunstnikke.
 
Nukuteatrikunst ehk elutu eseme animeerimine on aastatuhandeid vana traditsioon ja olnud peamiselt täiskasvanute pärusmaaks. Lasteteatrina on nukuteater tuntust kogunud alles viimase aastasaja vältel. Enamasti on teatrinukul laval teistsugused etendamise võimalused kui inimesel: teatrinukk võib ületada inimese kehalisusest tulenevaid piire ning on võimeline tegema asju, mida inimene ei saa: lennata, muutuda elusast elutuks ja tagasi elusaks, hetkega kaduda jne.

Näitusele on oodatud suured ja väikesed nukuteatri- ja teatrinukkude austajad ning huvilised!

Nukuteatrimuuseumi rändnäitus on Laulupeomuuseumis avatud 10. jaanuar 2024 – 27. märts 2024

Viimati muudetud 09.01.2024