Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Rahvusvaheline luuleprojekt Borderlines (Piirid) kutsub noori luuletajaid

Lavaluule MTÜ pressiteade

Tarslämm Genklubis_dets 2018_ Foto: Ruudu Rahumaru

4. veebruar 2019 / Projekti rahastab Arts Council England, projekti juhivad boomsatsuma ja Eesti Lavaluule MTÜ.

Arts Council Englandi rahastatud rahvusvahelise luuleprojekti korraldajaks on noorte loomehariduskeskus boomsatsuma, kunstiliseks juhiks UK noorte luuleprõmmuvõistluse SLAMbassadors algataja, tunnustatud luuletaja Joelle Taylor ja eestvedajaks Eestis Tarslämmi korraldaja Eesti Lavaluule MTÜ eesotsas Sirel Heinloo ja Toomas Leppikuga.

Seitse Inglismaa juhtivat luulekeskust ja seitse luulekeskust mujal Euroopas – Eestis, Poolas, Soomes, Portugalis, Iirimaal, Küprosel ja Kreekas – töötavad jaanuarist märtsini noortega vanuses 15–25, inspireerides neid kirjutama piiridest – olgu need siis emotsionaalsed, kultuurilised või füüsilised. Lisaks kutsutakse noori kogu Euroopast üles lisama oma luulet Euroopa suurimasse noorte luule videokogusse. Neljateistkümne luulekeskuse töösse kaasatud noored esinevad üheaegselt toimuvatel ning veebis otseülekantavatel lavaluuleüritustel 29. märtsil 2019, mil Suurbritannia ametlikult Euroopa Liidust lahkub. Üritus lükkab käima Euroopa noorte aastapikkuse põneva koostöö luulekeskuste vahendusel.

Eesti Lavaluule MTÜ kutsub noori üles looma piiride üle mõtisklevat esitusluulet. MTÜ korraldab koostöös projekti mentoritega töötube ja muid üritusi, et innustada noori ühisel teemal mõtlema ja oma tundeid sõnastama. Ürituste läbiviimisel osaleb Eestis mentorina luuletaja ja räppar Adam Kammerling, mitme UK slämmisarja võitja.

Adam Kammerlingi näeb Tartus esinemas 5. veebruaril kell 19:00 toimuval TarSlämmil Vildes ja Vines. Järgmisel õhtul, 6. veebruaril kell 18:00–21:00 toimub Tartu Kirjanduse Maja saalis lavaluule töötuba, kus noored luuletajad kirjutavad koos Adamiga tekste ja saavad temalt näpunäiteid esinemiseks, enne kui luuletused üles filmitakse ja Borderlines’i veebilehele laetakse. (Osaleda võivad kõik, nii algajad kui kogenud kirjutajad. Registreerida saab: [email protected], osalustasu 5 eurot)

Projekti raames pannakse kokku ka üks Suurbritannia suuremaid näitusi noorte esitusluulest. Iga Euroopa noor võib oma kaastöö, video endast oma luulet esitamas, saata Borderlines’i kodulehe kaudu ning parimad tööd valitakse 29. märtsi ühisüritusel esitamiseks.

Eesti Lavaluule MTÜ koos boomsatsumaga ootab töid kõigilt 15–25-aastastelt, kes tahaksid oma mõtetele hääle anda. Oma luulevideo saab esitada siin: www.borderlinespoetry.com/upload-video

Eestikeelse luulevideo link saata aadressile [email protected].

Kunstiline juht Joelle Taylor: “Praegu, kus maailm kipub aina enam leeridesse jagunema ja riigid näivad tahtvat end isoleerida, on elutähtis, et noored inimesed tõstaksid häält ülemaailmse ühtsuse toetuseks. “Borderlines” on Suurbritannia ja Euroopa noortele suurepärane võimalus kontakte luua ning mõelda järele, mida piirid tähendavad ja kuidas nende isiklikku, avalikku ja poliitilist elu mõjutavad. Silmapaistvate luuletajate kollektiivi kaasabil on alanud rahvusvaheline mõttevahetus.”

Paljud noored tunnevad, et referendum, mille tulemusena Suurbritannia otsustas Euroopa Liidust lahkuda, röövis neilt nende hääle. Samal ajal on piiride ja nende avatuse või suletuse küsimus saanud kogu Euroopa jaoks määravaks. “Borderlines’i” projekti eesmärk ei ole mingit konkreetset poliitilist seisukohta esitada, vaid soodustada kogu Euroopa noorte vahel loomingulist suhtlust – kirjanduslikku mõttevahetust piiride teemal.

Esitusluule on noortele võimas tööriist oma loomehääle leidmiseks. See on vahetu, ligipääsetav žanr, mis ei nõua kallist ja keerulist tehnikat ning võimaldab noortel piirideta loovust rakendada. Mitmes mõttes on see kõige demokraatlikum kultuurivorm. Lastes kõlada noorte hillitsemata häälel, suudab see liigutada ja muutusi esile kutsuda.

Koduleht  https://www.borderlinespoetry.com/

Facebook www.facebook.com/boomsatsuma/

Kontakt Eestis

www.facebook.com/tarslammpoetryslam/

Sirel Heinloo, Eesti Lavaluule MTÜ, +372 5536520, [email protected], [email protected]

 

 

Viimati muudetud 04.02.2019