Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Selgunud on TAVA2018 töötubade juhendajad, kunstnikud ning konverentsil esinejad

Tartu Valgus | TAVA2018 pressiteade

Jenny Pystyneni installatsioon “A-B” põhineb F. G. W Struve Tartu meridiaanikaarel, mille üheks mõõtepunktiks on pildil olev Tartu Tähetorn. Meridiaan loodi selleks, et teha kindlaks maakera kuju ja suurus. Foto: Annika Haas

20. märts 2018 / Festivali Tartu Valgus | TAVA2018 žürii on välja valinud tänavuse festivali valgustusdisainerid, kunstnikud ja konverentsil esinejad.

Sellel sügisel teist korda toimuva Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali Tartu Valgus | TAVA2018 meeskond annab teada, et kõigi soovi avaldanud kandidaatide seast on välja valitud need kunstnikud ja esinejad, kelle abil oktoobris toimuva festivali erinevad ettevõtmised valguslahenduse saavad.

“Mul on hea meel, et TAVA on muutunud populaarsemaks professionaalsete valgustusdisainerite ja valguskunstnike seas. Oma kandidatuuri seadsid üles 93 valdkonna spetsialisti, mis muutis lõpliku valiku tegemise päris keeruliseks,” kommenteeris valikuprotsessi TAVA2018 peakorraldaja Elo Liiv.
 
Alates 24. oktoobrist on avatud siseruumi valguskunsti näitus “Vaakum kui mõtteviis”. Näituse kuraator KIWA kommenteerib seda järgmiselt: “Valguse kui metafoori ja valguse kui illumineeriva impulsi vahekord “loob maailmu” psühhogeograafia ja uusmütoloogia aspektist, millega kaasnevad tähelepanekud impulsse registreerivas teadvuses ja ümbritsevas keskkonnas toimuva vahel olevatest hämaraladest.”

Terve kuu avatud näituse raames saab tutvuda järgmiste kunstnike töödega: Carl Michael von Hausswolff (Rootsi), Liisa Hirsch, Tammo Sumera, Kristel Saan, Johannes Luik, Aivar Tõnso (Eesti) ja Tundmatu Kunstnik/Artist Unknown. Lisaks näidatakse esmaskordselt Eestis Brion Gysin'i ja William Borroughs'i legendaarset hallutsinatsioone esile kutsuvat Dreamachine ehk Unenäomasinat.
 
Tänavuse festivali linnaruumi valgusinstallatsioonide teemaks on “Radikaalne valgus”. Programmi kureerivad Varvara&Mar. Valitud valgusinstallatsioonid mõtestavad ümber kuus tuntud paika Tartu vanalinnas. Osalevad järgmised kunstnikud: Immanuel Pax (Soome), Taavi Suisalu (Eesti), Mónica Ruiz Loyola (Mehhiko), Timo Toots (Eesti), Mischa Kuball (Saksamaa) ja Jackob Tækker (Taani).
 
25. oktoobril leiavad aset rahvusvaheline valgustusdisaini konverents ja valgusmess, mis kannavad koondpealkirja “Püsiv disain muutuvas maailmas”. Ettekannetega esinevad Amardeep M. Dugar (India), Claire Tomara (Ühendkuningriigid), Emre Güneş (Türgi), Johan Röklander (Rootsi), Lina Färje (Rootsi) ja Darío Nuñez Salazar (Island/Mehhiko).

"Muutuste ajastul näeme me kõik, et kvaliteet, jätkusuutlikkus ning otsene seos lõppkasutajaga toovad tehnoloogia arengu kõik etapid tagasi selle algse põhjuse juurde, milleks on inimene. Sellel konverentsil proovime kvaliteetsete kujundusvalgustuse näidete abil esitleda, kuidas see võib püsivalt mõjutada meie tulevikunägemust,” tutvustasid konverentsi kontseptsiooni kuraatorid Johan Moritz ja Tina Wikström.
 
26. oktoobril toimub konverentsi lisapäevana Artist TALK, kus sõna saavad festivali valguskunstnikud. Vestlusringi  kureerivad Varavara&Mar ja KIWA.
 
TAVA2018 üheks olulisemaks ja atraktiivsemaks osaks on IALD (International Association of Lighting Designers) arhitektuurse valgustuse töötoad, mille raames muudetakse 3 ajaloolise Tartu vanalinna hoone öist väljanägemist: Tartu Mänguasjamuuseum, Jaani kirik ning Haridus- ja Teadusministeerium. Töötubasid juhendavad 4 oma valdkonna tipp-professionaali: Amardeep M. Dugar (India), Johan Röklander (Rootsi) ja Simas Rinkevicus & Ruta Palionyte (Leedu).

Töötubade kuraator Sabine De Schutter: “Arhitektuurse valgustusdisaini töötubade mõju on mitmekülgne. Nagu me juba eelmise festivali ajal kogesime, siis nende tulemusena  mitte ainult ei looda kaunilt valgustatud linna, vaid need suurendavad huvi valgustusdisaini vastu üldisemalt ning on mitmetele osalejatele lävepakuks sellesse valdkonda. Siin Tartus me näeme, et töötubade käigus loodud valgusinstallatsioonid on aluseks linnavalgustuse arendusplaanidele ning mõjutavad valgustusstrateegiate loomist ja valgustusalase teadlikuse tõstmist terves Eestis.”
 
Töötubades valminud vanalinna hoonete valguslahendused ja linnaruumi valgusinstallatsioonid moodustavad valgusraja, mis alates 25. oktoobrist on terve nädalavahetuse vältel kõigile avatud.
 
Kõik, kes soovivad ennast arhitektuurse valgustusdisaini alal harida, võtta osa valgustusdisaini konverentsist ja valgusmessist ning kunstnike vahelisest arutelust, saavad oma soovi registreerida meie veebilehel alates 1. aprillist. Kohtade arv on piiratud!

Tartu Valgus ehk TAVA on rahvusvaheline arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartus, mida korraldab MTÜ Valgusklubi koostöös Tartu Linnavalitsusega.

 
Kontakt:

info@tartuvalgus.ee
+372 5557 9889
info@tartuvalgus.ee
www.tartuvalgus.ee

 

Viimati muudetud 20.03.2018