Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
15°

Täna tähistatakse UNESCO kirjanduslinnades ülemaailmset luulepäeva

Eesti Kirjanduse Seltsi pressiteade

21. märts / Tartus algab täna kell 14.00 luuletuur kohvikutes ja baarides, millega tähistatakse ülemaailmset luulepäeva.

 
21. märtsi kuulutas UNESCO ülemaailmseks luulepäevaks 1999. aastal ning alates 2018. aastast tähistavad kirjanduslinnad seda ühiselt mitmesuguste kirjandussündmustega, kajastades üksteise sündmusi jooksvalt sotsiaalmeedias. Tartus toimuvad päeva jooksul luulelugemised kohvikutes ja baarides üle linna ning Tartu Linnaraamatukogus esinevad luulekavadega kooliõpilased. Asukohti vahetatakse loogilist teekonda silmas pidades, et võimaldada publikul ja esinejatel kõigist sündmustest osa saada. Üles astuvad erineva laadiga luuletajad, nii noored autorid kui ka staažikamad kirjanikud. 
 
Luulepäeva kava:
14.00 kohvikus Anna Edasi: Kelly Turk, Joosep Vesselov
15.00 Tartu Linnaraamatukogus: Tartu Kesklinna Kooli, Tartu Katoliku Hariduskeskuse, J. V. Veski nimeline Maarja-Magdaleena Põhikooli ja Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilased
15.30 kohvikus Pierre: Kristel Algvere, linnakirjanik Vahur Afanasjev
17.00 lokaalis Pirogov: Kirjanike Jõusaal – Jane Rähn, Kristel Rebane, Janar Sarapu
18.30 veinibaaris Vein ja Vine: Piret Bristol, Indrek Hirv
20.00 Genialistide klubis: Mehis Heinsaar, Kristel Mägedi, Kaisa Kuslapuu
 
Luulepäeva sündmused on tasuta ning kõik huvilised on oodatud kuulama, vaatama, tuuriga kaasa kulgema ning nautima head luulet ja meeldivaid Tartu kohti.
 
Mitmekesist luuleprogrammi pakutakse kokku 14 kirjanduslinnas üle maailma – Granadas esineb raamatukauplustes üle linna kokku 60 luuletajat, Nottinghami Trenti ülikoolis esineb 12 andekat naisluuletajat ning esinemist kantakse otse üle ka Facebookis, Reykjavíkis astub üles rühmitus Impostor Poets ning Ljubljanas toimub 24 tundi kestev luulelugemine. Luulepäeva tähistatakse veel Uljanovskis, Óbidoses. Milaanos, Heidelbergis, Krakówis, Barcelonas, Norwichis ja Bucheonis.
 
UNESCO kirjanduslinnad panustavad oma tegevusega ÜRO kestliku arengu eesmärkide poole liikumisse ning ühte neist, sooline võrdõiguslikkus, otsustati tänavu siduda luulepäeva tähistamisega, et avaldada toetust ebavõrdsetes oludes töötavatele naiskirjanikele. Seetõttu valmis mitmes linnas luulepäeva eel naisluuletajaid esile tõstev video, Tartus sündis luulevideo „Dialoog“, kus oma loomingut loevad linnaruumis liikudes Piret Bristol ja Kristel Algvere. Videot saab vaadata kirjanduslinn tartu youtube’i kanalist: 
 
Lisainfo:
Eesti Kirjanduse Selts
 

Viimati muudetud 21.03.2019