Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Elektriteater tähistab Euroopa päeva Otar Iosseliani filmi “Liblikajaht” tasuta seansiga

Tartu Elektriteatri pressiteade

Hetk filmist "Liblikajaht"

2. mai 2024 / Tartu Elektriteatris linastub 9. mail Euroopa päeva raames Otar Iosseliani film “Liblikajaht”. Filmiseanss on kõigile tasuta.

1992. aastal valminud filmipärliga mälestame möödunud aastal 89-aastaselt lahkunud Iosselianit, kes esindas Euroopa filmikunsti parimaid traditsioone. “Liblikajaht” on ühtaegu võluv väike komöödia, ent samas ka mõtlemapanev moralitee kultuuri ja elulaadi kaduvusest.

Filmi tegevus leiab aset vanal heal, kuid paraku hääbuval Prantsusmaal, kuhu üha enam saabub võõramaalasi. Sealhulgas rikkaid ärimehi, kes tulevad selleks, et maid ja mõisaid üles osta. Tulnukail on aga oma tavad ja kombed.

Nende muutuste keskel veedab oma maamõisas viimaseid elupäevi eakas invaliidistunud perenaine. Tema surm toob matustele kogu suguvõsa. Ent kohalesaabunute suureks pettumuseks selgub, et ainupärija on kadunu Moskvas elav õde. Seni pisikeses kommunaalkorteris virelenud daam müüb kibekähku ja võileivahinna eest päranduseks saadud maamõisa jaapanlastele ja kolib ise Pariisi. Seal on ta ostnud endale korteri, mis pole oluliselt suurem Moskva omast.

Iosseliani melanhoolselt koomiline mõtisklus muutustest tänapäeva maailmas ei ärgita vaatajaid võib-olla mitte just laginal naerma, sest tavapärase loojutustamise asemel pakub rõõmu pigem enda pidev üllatada laskmine. Iosseliani kergelt sürreaalne huumor on väljapeetud ja avaldub enamasti väikeste detailide ning argielust väljakasvavate koomiliste situatsioonide kaudu, tuues meelde selliseid filmiajaloo suurkujusid nagu Tati, Keaton, Vigo ning Buñuel.

Otar Iosseliani näol on tegemist tänasel päeval kinoekraanidele väga harva jõudva autoriga.  Tema leebe huumoriga pikitud filmid on inimliku absurdi teravapilgulised vaatlused, mis on alati truud autori omapärasele nägemusele. Ent kuigi omapärased, pole need sugugi “raske vaatamine”, vaid naljakad, mõtlemapanevad, fantaasiarikkad ning lihtsalt ilusad. Tartu Elektriteater koostöös Loov Euroopa Media Desk Eestiga pakub vaatajatele võimalust nautida suurepärase režissööri väikest meistriteost, milletaolisi praegu enam ei tehta. 

Film pälvis 49. Veneetsia filmifestivalil Itaalia Filmiajakirjanike Ühingu auhinna ning Rahvusvahelise Väärtfilmikinode Liidu auhinna. 

“Liblikajaht” linastub Tartu Elektriteatris 9. mail kell 17.30. Sissepääs on tasuta.

Viimati muudetud 02.05.2024