Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Elektriteatris algab esmaspäeval Ida-Euroopa ulmefilmide festival Stalking Eastern Europe

Tartu Elektriteatri pressiteade

Kaader filmist "Klaabu kosmoses"

3. mai 2024 / Tartu Elektriteatris saab 6. mail alguse filmifestival Stalking Eastern Europe, mis toob nädala jooksul publiku ette möödunud sajandi Ida-Euroopa ulmefilmid.

Filme ühendab pealtnäha sarnane fiktsionaalne aegruum, teadusulme keskne teema: avakosmos ja võõrad planeedid lähemas või kaugemas tulevikus. Kauged paigad, mida kujutades on fantaasiale vaba voli antud, tehes seda samas ajastu arusaamadele ja võimalustele vastavalt. Ent nagu on universum täis kõike mõeldavat ja mõeldamatut, on need filmidki tegelikult pärit igaüks ise maailmast. Ulmežanr oli siinpool raudset eesriiet sama mitmekesine kui mujalgi.

Filmide valmimine ulatub 1950. aastate lõpust 1980. aastate lõpuni, kulgedes seega läbi optimistliku sulaaja ja masendava stagnatsiooniperioodi nõukogude süsteemi ootamatult kiire kokkuvarisemiseni. 

Filmiprogrammis linastuvad:
6.05 / “Taevas kutsub”
7.05 / “Ikarie XB 1”
8.05 / “Eolomea”
9.05 / “Tähetolmus” + “Armastus 2002”
10.05 / “Navigaator Pirx”
11.05 / ”Hõbedasel planeedil”
12.05 / Eesti psühhedeelne anima
12.05 / ”Delta kosmosemissioon”

Programmi iga filmiseanssi rikastavad külalised, kelle seas on näiteks kosmosepsühholoog Andres Käosaar, ulmekirjanduse ekspert Jüri Kallas, ulmeuurija Simon Spiegel ja mitmed tunnustatud ulmeteadlased.

Stalking Eastern Europe kuulub kirjandusfestivali Prima Vista 2024 „Paremad ja halvemad tulevikud” programmi, mis on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 sündmuste kalendrist. Programm on valminud koostöös Rahvusarhiivi filmiarhiiviga. Programmi toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituut, Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas, Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond Eestis ja Rumeenia Suursaatkond Eestis.

Viimati muudetud 03.05.2024