Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu jätkab vanade tänavavalgustite LED-valgustitega asendamist

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

tänavavalgustus Foto: Ahto Sooaru

7. detsember 2022 / Tartu vahetab tänavavalgustuses kaasaegsete LED-valgustite vastu välja üle 7000 vananenud kõrgrõhu-naatriumvalgusti. Järgmise aasta lõpuks valgustavad enamikku Tartu linna tänavatest kaasaegsed LED-valgustid.

"Tänavavalgustuse ulatusliku uuendamisega vähendame kulusid elektrienergiale ning parandame valgustuse kvaliteeti," ütles Tartu abilinnapea Raimond Tamm. "Kui tänaseks on Tartu tänavavalgustitest ligikaudu kolmandik LED-valgustid, siis järgmise aasta lõpuks nende osakaal juba ligikaudu 90%.Tänavavalgustuse rekonstrueerimisel on positiivne mõju elukeskkonnale laiemalt, sest valgustus on otseselt seotud ka tervise, turvalisuse, linnalooduse ning liiklusohutusega."

Linnavalitsus tunnistas eilsel istungil kõrgrõhu-naatriumvalgustite LED-valgustitega asendamise riigihankel edukaks Enersense ASi pakkumise (hanke I ja III osas) ning Leonhard Weiss OÜ ja Kagu Elekter OÜ ühispakkumuse (hanke II osas). Riigihange oli jaotatud kolme ossa: I osa  - Emajõe vasakkalda linnaosad (vahetatakse välja 2100 valgustit); II osa - Emajõe paremkalda linnaosad, mis jäävad Riia tänavast loodesse, koos kesklinna ja Tartu hajaasustuspiirkonnaga (vahetatakse 2125 valgustit) ja III osa - Emajõe paremkalda linnaosad, mis jäävad Riia tänavast kagusse (asendatakse 3030 valgustit). Kokku vahetatakse välja 7255 valgustit, millega saab uuendatud enamik Tartu tänavavalgustusest. Tööde kogumaksumus on 2 561 261 eurot.

Vastavalt valgustatava ala nõuetele paigaldatavad LED-valgustid on töökindlamad ning annavad kvaliteetsemat ja inimese silmale mugavamat valgust. Kaasaegsed valgustid suunavad valguse just nendesse kohtadesse, kus inimesed seda vajavad ning võimaldavad seetõttu vähendada keskkonda kahjustavat valgusreostust. Kaasaegsel tehnoloogial põhineva valgustuse inimsilmale mugav värvieristuse  tase ja õigesse kohta suunatud valgus võimaldavad olemasolevate valgustite asemele valida vähem võimsamad valgustid. See omakorda võimaldab saada olulist energia- ja rahalist säästu.

Tänavavalgustuse LED-tehnoloogiale viimine toob linnale märgatava rahalise kokkuhoiu - oodatav elektrikulude kokkuhoid on ligi 400 000 eurot aastas.

Uued valgustid saavad tänavatele üles  2023. aasta detsembriks.

 

Viimati muudetud 07.12.2022