Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu linn katsetab Raadi kalmistul põnevat tehnoloogiat

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

kalmistul Foto: Indrek Mustimets

28. jaanuar 2020 / Tartu linnavalitsus on koostöös ettevõttega Archaeovision alustanud koostööprojekti, mille raames püütakse kahelt väga vanalt Raadi kalmistu hauakivilt välja lugeda informatsiooni, mida palja silmaga on keeruline leida.

Kivid asuvad Raadi kalmistu peaväravas leinakabeli kõrval.

Tartu linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets ütles, et kuigi Tartu vanimad praeguseni tegutsevad kalmistud said alguse 1773. aastal, mil Raadi mõisa maadel mõõdeti välja Jaani kiriku saksa, eesti ja vene koguduste matmispaigad, siis nii vanu hauakive tollest ajast meile teada ei ole. "Küll aga on kalmistul väga vanu hauakive, mille päritolu ja nendele kantud informatsioon on kas loetamatu või kadumas. Õnnelik juhus viis linnavalitsuse kokku Tallinnas tegutseva ettevõttega Archaeovision, mis tegeleb eeskätt kultuuripärandi mõõdistamis-, pildindus- ja muude tehnoloogiliste lahendustega, samuti andmete esitamise ning talletamisega," rääkis Mustimets. Esimeseks koostööks on Tartu Raadi kalmistul asuva paari sajandi vanusel kivil oleva informatsiooni leidmine ja lugemine.
Kui esimesed katsetused hauakivide pildistamisel ja info talletamisega õnnestuvad, siis jätkatakse koostööd. "Kui keegi leiab või näeb kalmistul selliseid tähelepanuväärseid kive, siis võib Tartu kalmistule sellest teada anda," ütles Mustimets.

Archaeovisioni esindaja Hembo Pagi selgitas, et antud töös kasutavad nad kahte meetodit. „Esimene meetod aitab tuua nähtavale pinna muutusi, ka väga väikeseid erisusi. Hauakivide puhul näiteks aitab meetod kivisse raiutud ja samblaga kaetud tekste esile tuua ilma kivi füüsiliselt käsitsemata. Teine meetod, mida Raadi hauakivide puhul kasutasime, oli fotogramm-meetria, mis on fotode abil objektide asendi, mõõtmete ja kuju määramine. See on mõõdistusmeetod, mis võimaldab kahemõõtmelisest infost (fotod) luua kolmemõõtmelise tulemuse (3D mudel, punktipilv)," rääkis Pagi. Ta lisas, et fotogramm-meetriat kasutatakse näiteks meditsiinis, taevakehade uurimisel, loodusnähtuste ja -varade uurimisel ning mitmesuguse seire tegemisel paljudes valdkondades. "Meetod on sama vana kui fotograafia. Tänapäeva arvutustehnika võimaldab seda teha väga kiiresti, seega kahekümnest fotost 3D mudeli loomine võtab vaid loetud hetked.“

Tartu linnavalitsusel on kavas kahe hauakivil oleva informatsiooni toel leida maetud isikute isikuloolisi andmeid ning samuti tuvastada, millist taimestikku kannavad need hauakivid. Kõnesolevast projektist sünnib ka pisike videofilm.

Ettevõte Archaeovision tegutseb nii Eestis kui ka Inglismaal kultuuripärandi vallas. Tegeletakse nii mõõdistamise, digimisega seonduvaga, erinevate IT-lahenduse pakkumisega andmete presenteerimiseks ja säilitamiseks. Viimasel ajal ollakse süvenenud ka muuseumitöö protsessidesse.

Kontakt:
Tartu linnavalitsuse nõunik
Indrek Mustimets
506 3076

Pilte leiab https://drive.google.com/drive/folders/1aq2tkZUNryy0auBE6o3EZdiEaROLDwd…

3D mudelid:
Rist 1 : https://skfb.ly/6PYOH
Rist 2 : https://skfb.ly/6PYNW

kalmistu kivi 1802-3.jpg
Fotod kividest ja 3D mudelid: Archaeovision

Viimati muudetud 28.01.2020