Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu linnasallu on rajatud disainitud elupaigad

Kureeritud Elurikkuse projekti pressiteade

“Puumurd” aitab Emajõe kaldale luua peatuspaiga lindudele ja muule vee-elustikule. Foto: Mana Kaasik

25. oktoober 2023 / Tartu Vabaduse puiestikku ehk linnasallu lisandub sel sügisel uusi inimkätega kujundatud elupaiku. See on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekti “Kureeritud elurikkus” tegevustest. Disainerid, maastikuarhitektid ja arhitektid on disaininud sallu linnaelustiku rikastamiseks uudsed vormid, nüüd ehitatakse need välja. Parki on praeguseks rajatud elupaikade väikevormid “Teelusikas”, “Tüvekimp” ja “Puumurd”, peagi lisanduvad veel kaks. Disainitud vorme täiendatakse kevadeni 2024, sest osad töömeetodid ja materjalid eeldavad kuivasid ilmasid.

“Teelusikas”, mille autoriks on TajuRuumi maastikuarhitektid, on väike märgala tüüpi elupaik, mille eluvorme selles linnasalus praegu veel ei leidu. Pargikülastajale on loodud isemoodi veel üks põhjus peatumiseks ning uudistamiseks. Süvendite kohale on asetatud minisild üle käimiseks ja silla alune parandab pargi haljassaarte sidusust. Süvendi põhi on vooderdatud savikihiga, mis takistab sademevee pinnasesse imbumist. Savilusikas on täidetud niiskust nautiva märgalale sobiva haljastusega.

“Tüvekimp” (autorid-arhitektid Laura Linsi ja Roland Reemaa) on skulpturaalne vorm, mis on valmistatud Tartus tormiohvriks langenud puutüvedest. Jässakasse ja tugevasse kimpu köidetud tüved ja tüvede vahelised praod pakuvad elupaiku sammaldele, samblikele, seentele ja putukatele.

“Puumurd” (autorid Läti maastikuarhitektid büroost ALPS) aitab Emajõe kaldale luua peatuspaiga lindudele ja muule vee-elustikule. Linnasalus tormikahjustuste tõttu hukkunud puu on saanud uue elu jõe kaldal, koos kividega on rajatud tehissaar.

Disainereid, maastikuarhitekte ja arhitekte on konsulteerinud loomaökoloog Tuul Sepp, arahnoloog ja bioloog Mart Meriste ning linnuökoloog Marko Mägi.

Tuul Sepp ütleb, et linnas on loodusele palju rohkem ruumi kui me oleme harjunud nägema. Ta sõnab: "Iga pisike elupaigalaik aitab vähendada looduse killustatust ja tekitab võimalusi looduslikele liikidele, kellest paljude arvukus on inimese tõttu muudetud maailmas langustrendis. Disainerite loodud elupaigad linnasalus illustreerivad olulisi linnalooduse elemente - aineringeid, elupaikade sidusust, struktuurilise mitmekesisuse võimalusi linna rohealadel. Vähem oluline pole ka inimeste kaasamine läbi nende teoste linnalooduse peale mõtlema. Loodan, et need struktuurid inspireerivad sarnaseid või ka hoopis teistsuguseid loovaid ja põnevaid elupaigalahendusi looma ka teistele linna rohealadele.”

Oktoobri lõpupäevil lisandub parki Kuidas.works disainerite kavandatud elupaik, puuokstest ja savist disainitud arhitektuuriline vorm, mida täiendatakse saviga kevadel. Savist ja puidust arhitektoon hoiab niiskust, okste ja vitste vahel leiavad pelgupaiga linnalooduse esindajad.

Linnasallu lisandub sel aastal ka Kavakava arhitektide “Kohtumiste pink”, mis annab võimaluse inimese ja looduse kohtumisteks.

Biodisaini töötubasid kaasrahastatakse LIFE programmi Tartu ROHEringi projektist. 

Viimati muudetud 26.10.2023