Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu medali saab viis linna arengusse panustanud tartlast

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Tartu medal Foto: Ove Maidla

21. juuni 2022 / Tartu linna medalid saavad tänavu linnavalitsuse rahandusosakonna juht Külli Lust, linna asutuse Kalmistu endine juht Enn Veenpere, professor Lembit Nei, koogibrändi Gustav üks loojatest Õie Pritson ja Tartu Teaduspargi tegevdirektor Toomas Noorem.

"Tartu jätkab ilusat traditsiooni tunnustada linna päeval teenekaid tartlasi Tartu medaliga, et märgata neid, kes on panustanud meie kõigi heaolusse. Sel aastal saab medali viis silmapaistvat tartlast, kes on jätnud oma jälje linna arengusse väga erinevates valdkondades," ütles linnapea Urmas Klaas. 

Külli Lust on Tartu linnavalitsuse rahandusosakonna juht olnud 16 aastat ning töötanud Tartu linna hea finantsseisu tagamise nimel. Kuigi nende aastate jooksul on toimunud kaks suurt globaalset majanduskriisi, on Tartu nende mõlemaga edukalt toime tulnud. Lusti juhtimisel on linna eelarvestamises ja finantsarvestuses mindud üle eurole ja tekkepõhisele eelarvestamisele, arendatud linna kasutatavat finantstarkvara ning võetud suund majandustsüklite mõju pehmendavale eelarvepoliitikale.

Tartu linna asutuse Kalmistu endine juht Enn Veenpere on teinud suurt tööd Tartu kultuuripärandi ja kalmistukultuuri hoidmisel. 1990ndatel osales ta Tartu linna kalmistute nõukogu töös, mis andis võimaluse tegeleda kalmistu eeskirja koostamise, Tartu uue kalmistu asukoha määramise (Tuigo), Tartusse krematooriumi asutamise ja muude kalmistutega seotud küsimustega. Veenpere eestvedamisel on Tartu kalmistutel, eriti Raadil taastatud ja esile tõstetud kümneid olulisi kultuuriloolisi haudu.

Professor Lembit Nei on andud suure panuse Eesti Maaülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli Tartu kolledži arengusse. Nei juhtimisel ehitati üles Eesti Maaülikooli Keskkonnakaitse Instituut ning tema initsiatiivil tuli Tartusse Tallinna Tehnikaülikool, esialgu Säästva Tehnoloogia Instituudi ja seejärel Tallinna Tehnikaülikooli Tartu kolledžina. 2005.–2021. aastal juhtis ta instituudi ja kolledži direktorina selle ülesehitamist, suunates aktiivselt teadus- ja arendustööd ning lugedes üliõpilastele loenguid. Oluliseks läbimurdeks sai Tallinna Tehnikaülikooli ehitusinseneriõppe toomine Tartusse.

Õie Pritson on Eesti ühe armastatuima koogibrändi Gustav üks loojatest. Ta on olnud Gustav Cafe peakondiiter ja loovjuht alates selle sünnist 2005. aastal, kui Tartus avati Gustavi esimene kohvik Werner. 2019. aastal pälvis Õie Pritson Eesti Toiduliidult tiitli „Südamega tegija“.

Toomas Noorem on töötanud tehnoloogina, konstruktorina, peamehaanikuna, peaenergeetikuna ja suurettevõtte Tarkon peadirektorina. Alates 2002. aastast on Toomas Noorem SA Tartu Teaduspark juhatuse liige. Tema eestvedamisel on teaduspargis tegeletud pooltööstuslike laborite ja katsetöökodade loomisega, nagu Protolab, Nanolab ja uus inkubatsioonikeskus. Samuti on ta osalenud paljudes teaduspargi välisprojektides ning arendanud teaduspargi välissuhteid. Lisaks on ta pikka aega osalenud tehnikahariduse arendamisel, olles tegev Võrumaa Kutsehariduskeskuse ja Eesti Maaülikooli tehnikainstituudi nõukogudes ning Eesti Maaülikooli kuratooriumi töös.

Tartu medal on Tartu linna aumärk, mis antakse austusavaldusena silmapaistva saavutuse eest. Medalid antakse teenekatele tartlastele üle Tartu linna päeval, 29. juunil kell 13 Tartu raekoja saalis.

Viimati muudetud 21.06.2022